przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 13 czerwca 2016

List Prezydenta do uczestników uroczystości pogrzebowych śp. Marii Jedlińskiej-Adamus

Sekretarz Stanu, Szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Uczestnicy
uroczystości pogrzebowych
śp. Marii Jedlińskiej-Adamus

 

Szanowni Państwo!

 

Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Pani Marii Jedlińskiej-Adamus. Odeszła osoba niezwykłej prawości, mądrości i odwagi, dziennikarka niezłomna. Wspaniale kontynuowała patriotyczne tradycje swojej rodziny, z grona której aż dziewięć osób było więzionych za wierność Polsce wolnej i niepodległej – w tym także ojciec Pani Marii, Władysław Jedliński ps. Nemo, uczestnik wojny obronnej 1939 roku, żołnierz ZWZ-AK oraz Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

 

Choć służyła Ojczyźnie przede wszystkim słowem, była też człowiekiem czynu. Potrafiła gromadzić wokół siebie podobnie myślących, dzielnych ludzi, oddanych sprawie Polski oraz godnego upamiętnienia naszych narodowych bohaterów. Była autorytetem środowisk patriotycznych w kraju i na całym świecie. Szczególnym szacunkiem i atencją darzyła ją Polonia. Założony i redagowany przez nią – nie bez znacznych przeszkód – tygodnik „Nasza Polska”, a także wydana przed dwoma laty książka wspomnieniowa Pani Marii są i pozostaną nie tylko pamiątkami jej osobistych zasług. To również cenna dokumentacja trudnego czasu, w którym przyszło jej żyć, dziesięcioleci jej zmagań o prawdę, wolność i sprawiedliwość.


Do rangi pięknego symbolu urasta fakt, że swoją misję Pani Maria pełniła dosłownie do ostatnich chwil swojej ziemskiej wędrówki. Zapalając dzisiaj znicz na grobie Pani Redaktor Marii Jedlińskiej-Adamus pamiętajmy, że to dzięki niej i dzięki podobnym jej Polkom i Polakom, dzięki ich niezłomnej nadziei i żarliwej miłości Ojczyzny, płomień prawdy i narodowej pamięci nie tylko nie zgasł, ale – szczególnie w ostatnich latach – świeci coraz jaśniej. Żegnamy ją z szacunkiem i wdzięcznością, z modlitwą i ciepłymi wspomnieniami. Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie.

 

Krewnym, przyjaciołom, współpracownikom oraz wiernym czytelnikom Zmarłej składam serdeczne wyrazy współczucia.

 

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.