przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 19 czerwca 2016

List prezydenta z okazji 90-lecia Polskiego Związku Szachowego

Organizatorzy i Uczestnicy Gali

90-lecia Polskiego Związku Szachowego

w Warszawie

 
 
Szanowni Państwo!
 

Z okazji 90-lecia Polskiego Związku Szachowego przekazuję powinszowania wszystkim, którzy pielęgnują tradycje tej wyjątkowej organizacji i dbają o upowszechnianie szachów w Polsce. Gratuluję wychowawcom mistrzów; dziękuję organizatorom rozgrywek i turniejów, zwłaszcza tych młodzieżowych. Składam wyrazy uznania znakomitym zawodniczkom i zawodnikom, którzy dziś grają pod biało-czerwonymi barwami. Pragnę też złożyć hołd szachistom II Rzeczypospolitej, którzy stworzyli Polski Związek Szachowy, i wspomnieć tych, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Nie sposób przecenić wkładu Związku w historię i przyszłość Rzeczypospolitej szachistów. 

 

„Królewska gra” jest od wieków uznawana za znakomitą szkołę politycznej strategii. W jej historii możemy dostrzec obraz zmieniających się relacji międzynarodowych i przeobrażeń społeczności. Związki między figurami, emancypacja bierek, wzrost znaczenia królowej czy nagradzanie pionka za zasługi oddają zachodzące przemiany społeczne i polityczne. Liczne traktaty o szachach potwierdzają ich rangę w kulturze, a różnorodność badań – wszechstronne zalety gry dla rozwoju człowieka. Archeologia, filozofia, teoria rozgrywek oraz debaty nad tym, czy uznawać szachy za sport walki, umysłową rozrywkę czy może piękną sztukę, dowodzą ich niesłabnącej potęgi. Stają się one pasją kolejnych pokoleń.

 

Odpowiedzialność za trudne decyzje, dalekowzroczność, skracanie czasu na refleksję, wymuszające intelektualną rzutkość –  wszystko to czyni szachy szkołą życia i treningiem charakteru. Niejeden z nas też pamięta, kto wprowadzał go w tajniki królewskiej gry, ujawniał sekret roszady, możliwości figur i sens współdziałania. Dlatego jestem ogromnie wdzięczny pomysłodawcom i wykonawcom projektów edukacyjnych i tym, którzy propagują grę w procesie kształcenia. Szukamy dziś w świecie możliwych dróg dialogu i porozumienia. Szachy ze swym uniwersalnym językiem zasad i reguł pozostają tym, czym były od wieków – spotkaniem człowieka z człowiekiem.

 

Mam więc nadzieję, że przy szachownicy będzie zasiadało coraz więcej mistrzów i adeptów szachowej gry. Trenerom, zawodnikom i amatorom życzę wielu sukcesów. Niech każdej szachowej partii, w której mierzą Państwo swoje siły, towarzyszy dobra atmosfera i poczucie uczestnictwa w wielkiej wspólnocie szachowej, która od wieków łączy kultury i pozwala toczyć bitwy z szacunkiem dla zasad – zgodnie z rycerskim etosem i uniwersalną potrzebą sprawiedliwości.  

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.