Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 24 czerwca 2016

List Prezydenta RP z okazji 90. rocznicy urodzin Mariana Turskiego

Pan

Marian Turski

 
 
 
 
 
 
 

Z okazji 90. rocznicy urodzin proszę przyjąć serdeczne życzenia satysfakcji z Pańskiego dorobku dziennikarskiego, kolejnych sukcesów w działalności społeczno-kulturalnej, dobrego zdrowia i wszelkiej osobistej pomyślności. Ufam, że Pańska wiedza, doświadczenie oraz zaangażowanie,
z którym poświęca się Pan niejednej dobrej i ważnej sprawie, wciąż będą inspirować Pana czytelników, kolegów po piórze i współpracowników.

 

Od lat ze szczególną energią zabiega Pan o to, aby Polska oraz współtworzona przez nią Europa umacniały się jako wspólnoty również w oparciu o historyczną prawdę i pojednanie.


Aby przenikał je duch szacunku wobec wszystkich, którzy tworzyli unikalne bogactwo i harmonijną różnorodność kulturalnego dziedzictwa naszej Ojczyzny oraz naszego kontynentu. Doświadczywszy prześladowań ze strony niemieckich nazistów, jest Pan świadkiem Zagłady i mrocznych czasów, w których podeptano najważniejsze idee i wartości, na których wyrosła tożsamość i wielkość Europy.

 

Przede wszystkim jednak jest Pan aktywny jako publicysta, historyk, rzecznik pojednania polsko-niemieckiego, członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, udziela się Pan we władzach Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Rady Muzeum Historii Żydów Polskich. Nie szczędzi Pan wysiłków, aby wiek XX stał się ostateczną cezurą i granicą, spoza której nie powrócą już zbrodnicze ideologie nienawiści na tle rasowym, religijnym czy społeczno-ekonomicznym. Dziękuję Panu Redaktorowi za tę ogromnie ważną pracę na rzecz bardziej sprawiedliwego i ludzkiego świata.

 

Janusz Korczak pisał, że nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało. Dzięki osobom takim jak Pan wiemy, że jest to wskazanie, zgodnie z którym można i warto żyć. Raz jeszcze proszę Pana Redaktora o przyjęcie najlepszych życzeń i jubileuszowych gratulacji.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 
 
Poleć znajomemu