przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 15 sierpnia 2015

List prezydenta z okazji uroczystości upamiętniających 95. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie

Uczestnicy i Organizatorzy
                                                                       uroczystości upamiętniających

95. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku

w Ossowie
 

Szanowny Panie Starosto!

Szanowni Burmistrzowie!

Wielebny Księże Dziekanie!

Żołnierze i Weterani! Szanowni Państwo!

 

Obchodzimy 95. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Wśród wielu zmagań i tryumfów polskiego oręża zajmuje ona w naszej historii miejsce szczególne. Uznana jest także za jedną z najważniejszych bitew w dziejach Europy. Jest dla mnie zaszczytem, że po raz pierwszy mogę uczcić tę rocznicę, a zarazem Święto Wojska Polskiego jako Prezydent i Zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Pod Ossowem toczyły się jedne z najcięższych walk Bitwy Warszawskiej. To tutaj Armia Czerwona doznała pierwszej poważnej porażki w niepowstrzymanym, jak się wydawało, natarciu na Warszawę. Niezłomny opór polskich żołnierzy pozwolił zatrzymać sowiecką nawałę. Wiemy zarazem, że to wspaniałe zwycięstwo, odwracające losy wojny, było zwycięstwem całego narodu, całego polskiego społeczeństwa. Splotła się w nim żelazna wola Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, energia i talenty dowódców, męstwo i dyscyplina żołnierzy, jedność politycznych stronnictw, sprawność państwa, wreszcie solidarność i ofiarność obywateli. Symbolem heroizmu sierpniowych dni 1920 roku stała się postać księdza Ignacego Skorupki, młodego kapelana poległego bohaterską śmiercią na polach Ossowa. Jest powodem do dumy, że odrodzona Rzeczpospolita potrafiła stworzyć państwowość mocną i trwałą, zdolną do zwycięstwa.

 

Dzisiaj jesteśmy odpowiedzialni za tę historyczną spuściznę. Dlatego chcemy budować silne, sprawne, sprawiedliwe państwo i umacniać fundamenty naszej suwerenności. Dzień 15 sierpnia, wspomnienie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, to także Święto Wojska Polskiego.


Nowoczesna, dobrze wyposażona armia jest gwarantem naszej niepodległości i bezpieczeństwa. Społeczny szacunek dla niej i duma z wojskowych tradycji to również ważny wkład w pielęgnowanie polskiej państwowości. Symbolicznie wyraża to dzisiejsza defilada na ulicach stolicy. Ale wszędzie, w całej Polsce, liczą się postawy i gesty, w których odzwierciedla się
nasza wspólnota w sprawach najważniejszych, nasza gotowość służenia Ojczyźnie.

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników uroczystości. To dobrze, że spotykają się Państwo tak licznie. Składam wyrazy uznania organizatorom, autorom wszystkich inicjatyw, a szczególnie uczestnikom rekonstrukcji bitwy i zawodów kawaleryjskich. Tu, w Ossowie, można mieć rzeczywiście poczucie, że chlubna przeszłość jest trwałym składnikiem naszej tożsamości. Życzę Państwu, by dzisiejszy dzień był okazją do patriotycznej refleksji, ale też do radosnego świętowania wspaniałego polskiego zwycięstwa 1920 roku.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.