przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 30 sierpnia 2016

List prezydenta na uroczystościach pogrzebowych śp. Anny Marii Kurskiej

 Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

                                                                                   śp. Anny Marii Kurskiej

                                                                                   na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko

                                                                                  w Gdańsku-Wrzeszczu

 
 
Szanowni Państwo!
 

Z głębokim smutkiem żegnamy dzisiaj śp. Annę Marię Kurską – gorącą polską patriotkę, osobę szlachetną i serdeczną.

 

Jako kilkunastoletnia dziewczyna była harcerką Szarych Szeregów we Lwowie i jako sanitariuszka „Marta” uczestniczyła w powstaniu warszawskim. Po wojnie, ukończywszy studia prawnicze i aplikację sędziowską, przez ponad 20 lat pełniła służbę w sądach na Pomorzu.


Swój zawód zawsze pojmowała jako powołanie do służenia bliźnim i ochrony dobra publicznego. W roku 1980 współtworzyła struktury NSZZ „Solidarność” w sądownictwie gdańskim, za co w stanie wojennym pozbawiono ją prawa do wykonywania zawodu. Zaangażowała się wówczas w działalność środowisk rolniczych, walczących o odzyskanie niezależności przez polską wieś. U schyłku komunizmu zdobyła uprawnienia adwokackie, a po przełomie 1989 roku została przywrócona do pracy sędziowskiej.

 

Bardzo pragnęła odnowy wymiaru sprawiedliwości w wolnej Polsce. Osobista uczciwość, wrażliwość na innych oraz własne doświadczenia kierowały jej szczególną uwagę na ludzi skrzywdzonych i zapomnianych. Chciała, aby niepodległa Ojczyzna dbała należycie o wszystkich swoich obywateli. By państwo polskie stawało się coraz bliższe tym, którym dzieje się źle w kraju, a także rodakom za granicą, zwłaszcza na dawnych Kresach Wschodnich, skąd sama pochodziła. Tym sprawom poświęciła się, sprawując w latach 2001-2007 mandat Senatora Rzeczypospolitej V i VI kadencji. Stale aktywna społecznie i otwarta na potrzeby bliźnich, cieszyła się zasłużenie autorytetem i sympatią w szerokich kręgach gdańszczan i Pomorzan. I taką ją zapamiętamy: do głębi prawą, zatroskaną o każdego człowieka i całą naszą wspólnotę narodową.

 

W uznaniu wybitnych zasług Anny Kurskiej w służbie państwu i społeczeństwu podjąłem decyzję o odznaczeniu Jej pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Rodzinę i przyjaciół Zmarłej proszę o przyjęcie wyrazów współczucia.

 

Wieczny odpoczynek racz Jej dać, Panie!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.