przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 3 września 2016

List prezydenta na II Festiwalu Kultury Sienkiewiczowskiej w Woli Okrzejskiej

Organizatorzy i Uczestnicy 

Narodowego Czytania Quo vadis

w ramach

II Festiwalu Kultury Sienkiewiczowskiej

Muzeum Henryka Sienkiewicza

w Woli Okrzejskiej

 
 
Szanowni Państwo!
 

Winszując Państwu znakomitych, tak bogatych obchodów Roku Henryka Sienkiewicza, przekazuję serdeczne pozdrowienia wszystkim uczestnikom Festiwalu Kultury Sienkiewiczowskiej. Inicjatorom przedsięwzięcia dziękuję za zaangażowanie i pasję, z jaką promują Państwo postać i dzieło pisarza. Niedawna wystawa „Quo vadis – u źródeł chrześcijaństwa” pięknie łączyła obchody Roku Henryka Sienkiewicza z uroczystościami jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Dodam, że z wielkim zadowoleniem i satysfakcją przyjąłem wybór właśnie Quo vadis do wspólnego Narodowego Czytania 2016 roku.

 

Dewizą każdego patrioty musi być: przez ojczyznę w stronę ludzkości, a nie dla ojczyzny przeciw ludzkości. Tę wspaniałą myśl Henryka Sienkiewicza umieścili Państwo na plakacie jednej z tegorocznych wystaw czasowych. Myśl tę realizował sam pisarz, tworząc – po wielkim sukcesie tak bardzo polskiej w swojej wymowie Trylogii – uniwersalne Quo vadis. Odtworzywszy dla pokrzepienia żyjących w niewoli Polaków wizerunek zwycięskiej Rzeczypospolitej, wielkiej wspólnoty narodów i wyznań, w Quo vadis zapragnął dać szereg tak ogólnoludzkich i wspaniałych obrazów, żeby je musiano tłumaczyć z „polskiego” na wszystkie języki.

 

Powieść poświęcona początkom chrześcijaństwa i upadkowi Rzymu podbiła serca czytelników na całym świecie. Przepełniał je wtedy niepokój końca wieku postępu i lęk przed końcem cywilizacji oświecenia. Sam pisarz zdradzał, że przyświecała mu myśl przeciwstawienia w pracy artystycznej tych dwóch światów, z których jeden był potęgą rządzącą wszechmocą machiny administracyjnej; drugi reprezentował wyłącznie siłę duchową. Dzieło Henryka Sienkiewicza pozostaje jednym z najpopularniejszych polskich głosów w światowej refleksji nad losem Zachodu oraz znaczeniem chrześcijaństwa. Ufam, że do takiej refleksji zachęci też tegoroczne Narodowe Czytanie oraz II Festiwal Kultury Sienkiewiczowskiej.

 

Wszystkim jego organizatorom oraz licznym uczestnikom przekazuję wyrazy uznania. Z okazji zbliżającego się jubileuszu 50-lecia Muzeum w Woli Okrzejskiej przekazuję pozdrowienia jego pracownikom oraz dyrekcji, godnie pielęgnującej dziedzictwo zmarłego niedawno pana Antoniego Cybulskiego, tak zasłużonego dla tej placówki. Ze szczególną serdecznością pozdrawiam najmłodszych uczestników jubileuszowych uroczystości, których zapał i zaangażowanie w lekturę krzepią serca zatroskanych o przyszłość czytelnictwa. Wszystkim Państwu życzę, by spotkanie ze wspaniałą powieścią Henryka Sienkiewicza pozwoliło odkryć na nowo jej ponadczasowy wymiar.

 
 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.