przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 3 września 2016

List prezydenta na obchodach 36. rocznicy podpisania porozumienia jastrzębskiego i powstania NSZZ „Solidarność”

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów 36. rocznicy
podpisania porozumienia jastrzębskiego
i powstania NSZZ „Solidarność”
w Jastrzębiu-Zdroju
 
 
Szanowny Panie Przewodniczący!
Szanowni Państwo!
 

Sierpień 1980 i utworzenie NSZZ „Solidarność” to korzenie naszej wolności. Te wielkie wydarzenia odmieniły losy Polski, a także Europy. Trudno byłoby o solidarnościowe zwycięstwo, gdyby nie zaangażowanie pracowników i mieszkańców Śląska i Zagłębia. Pierwsze strajki rozpoczęły się tutaj już na początku sierpnia, a szczególnym uderzeniem w komunistyczny system okazał się protest górników z Jastrzębia, który pociągnął za sobą kolejne wystąpienia w tym regionie. Stało się jasne, że połączonemu naporowi Wybrzeża oraz Śląska i Zagłębia władza nie będzie w stanie się oprzeć. Masowe strajki wpłynęły na kształt negocjacji w Gdańsku i Szczecinie, umożliwiły powstanie wolnych związków zawodowych. Śląsk i Zagłębie rzuciły swój potężny głos na szalę historii i przeważyły ją na pomyślną dla Polski stronę. Zobacz także: Uroczyste obchody 36. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

 

Zawarte tutaj przed trzydziestu sześciu laty porozumienie jastrzębskie, jedno z czterech porozumień sierpniowych, złożyło się na fundament polskich przemian. Prawa pracownicze i społeczne wywalczone przez mieszkańców tego regionu są odtąd wspólnym udziałem wszystkich Polaków. To górnikom zawdzięczamy m.in. wolne soboty czy też równość i jednolitość w całym kraju świadczeń rodzinnych. Oddaję hołd wszystkim, którzy
w tamtych dniach zasłużyli się Ojczyźnie swoją odwagą i poświęceniem. Dziękuję organizatorom i uczestnikom dzisiejszych uroczystych obchodów za pielęgnowanie pamięci o bohaterach polskiej wolności.

 

Mogą być Państwo dumni z tego, co Śląsk i Zagłębie zdziałały, co nadal robią i znaczą dla Polski. Swoją walką o polskość i trwaniem przy Rzeczypospolitej, potem zmaganiem z niegodziwością komunistycznego systemu, a dzisiaj pracą dla wolnej Ojczyzny. Wielokrotnie przyjeżdżałem tu, do Was, aby wyrazić Państwu wdzięczność za odpowiedzialne myślenie o sprawach kraju, o wyzwaniach polskiego górnictwa i energetyki. Także, by okazać solidarność w rozwiązywaniu śląskich problemów. Region – tak dla Polski zasłużony – ma prawo tej solidarności oczekiwać.   

 

Dzisiejsza rocznica jest okazją do refleksji także nad tym, czego obecnie potrzebują Polacy. Dorobek Sierpnia 1980 i solidarnościowy etos powinny być zachowane nie tylko w naszej pamięci, ale wytyczać również polską drogę w przyszłość. Wartości i sprawy, które „Solidarność” uważała za najważniejsze, nie straciły na aktualności. Patriotyzm, obywatelska wspólnota, poszanowanie ludzkiej podmiotowości, sprawiedliwość, równość szans, solidaryzm i dialog społeczny, ukształtowana oddolnie samorządność – to podwaliny, na których najlepiej i najtrwalej wspierać się może siła Rzeczypospolitej, pomyślny rozwój kraju i dobrobyt Polaków. Razem jesteśmy odpowiedzialni za to, aby etos „Solidarności” będący naszym wielkim narodowym dziedzictwem, realnie wyznaczał puls polskiego życia w najróżniejszych dziedzinach.   

 

Proszę przyjąć serdeczne pozdrowienia oraz życzenia pomyślności w pracy dla Państwa regionu i dla Polski.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.