Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 24 września 2015

List prezydenta na otwarciu VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni

Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystości otwarcia
VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych
„Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”
w Gdyni

 

Szanowni Państwo!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na VII Festiwal Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Z radością i satysfakcją obserwuję, że oferta programowa festiwalu z roku na rok poszerza się i wzbogaca. Bardzo się cieszę, że docenia to też coraz liczniejsza publiczność.

Uważam za ogromnie ważne, aby wśród Polaków upowszechniała się wiedza o tych, którzy w najciemniejszej godzinie XX-wiecznej historii naszego narodu podjęli walkę z komunistycznym reżimem. Rzeczpospolita winna jest im cześć i pamięć. Na nas, obywatelach niepodległego państwa – państwa, o którym oni marzyli – spoczywa odpowiedzialność za pielęgnowanie tej pamięci. Dlatego z serca dziękuję organizatorom festiwalu, twórcom filmów i audycji radiowych, autorom książek i wszystkich prac, które będą w tych dniach prezentowane. Dziękuję za Państwa trud, dziękuję za czas, siły i talent poświęcone bohaterom naszej wolności.

Dzieje drugiej konspiracji nie są już białą plamą polskiej historii. Z badań historyków wiemy, że w latach 1944-1956 w tajnych organizacjach politycznych i zbrojnych działało od stu do dwustu tysięcy osób. Skala oporu Polaków wobec narzuconej władzy była więc podobna, jak w powstaniu styczniowym. Przez dziesiątki lat komunistyczna propaganda nazywała ich bandytami i fałszywie przypisywała im najgorsze zbrodnie. Dzisiaj wolna Ojczyzna oddaje należne honory tym, którzy dla niej nie wahali się ponieść najwyższej ofiary.

Dostrzegam piękny symbol w tym, że festiwal odbywa się we właśnie oddanym, nowoczesnym budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego. Jestem bowiem przekonany, że przyszłości Polski nie można budować, zapominając o jej przeszłości. Prawda o tamtych heroicznych i tragicznych doświadczeniach to istotna część naszego dziedzictwa i tożsamości.


Pamięć i szacunek dla przodków jest zaś fundamentem wspólnoty narodowej. Tylko pielęgnując je, możemy razem z dumą kroczyć naprzód i podejmować wyzwania XXI wieku. Dlatego w moich oczach wszyscy Państwo – organizatorzy, twórcy i widzowie festiwalu – są zwycięzcami konkursu głównego i najważniejszego, w jakim każdy z nas bierze udział: o laur zasług dla narodu i Ojczyzny. Wydobywanie na światło dzienne dotąd bezimiennych, przemilczanych, wyklętych bohaterów to wielkie i ważne dokonanie. Niechaj ich twarze, nazwiska, pseudonimy i losy zajmą już na zawsze poczesne miejsce w patriotycznym panteonie Rzeczypospolitej.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda
 

Poleć znajomemu