przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 21 września 2016

List do Organizatorów i Uczestników VII spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej

                                                                        Organizatorzy i Uczestnicy

                                                                       VII spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej

                                                                       „Jesteśmy razem”

                                                                       w Kosowie Lackim i Treblince

 
 
Ekscelencje, Dostojni i Mili Goście!
Szanowny Panie Wojewodo!
Szanowni Przedstawiciele Władz Samorządowych!
Drodzy Młodzi Polacy i Izraelczycy!
Panie i Panowie!
 

Przed siedemdziesięcioma czterema laty, 21 września 1942 roku, z Umschlagplatzu odjechał ostatni podczas wielkiej akcji likwidacyjnej pociąg z Żydami z warszawskiego getta. W ciągu dwóch miesięcy fabryka śmierci, stworzona przez III Rzeszę Niemiecką, pochłonęła ponad ćwierć miliona istnień ludzkich. Do obozu zagłady w Treblince wywieziono i zgładzono w komorach gazowych kobiety i mężczyzn, starców i dzieci. Wszyscy oni zginęli tylko dlatego, że byli Żydami.

 

Holocaust był przerażającą, niewyobrażalną zbrodnią, którą ludobójczy reżim hitlerowski popełnił na sześciu milionach Żydów europejskich. Połowę jego ofiar stanowili obywatele Rzeczypospolitej. Zagłady dokonano w okupowanej, zniewolonej Polsce. Na ziemi Polin, która przez tysiąc lat była gościnnym domem dla Żydów. Wspólne dzieje naszych narodów zostały brutalnie przerwane przez najeźdźców, opętanych ideologią rasistowską.


Niemieccy naziści odebrali nam, Polakom i Żydom, wolność i wszelkie ludzkie prawa. Najechali i zniszczyli nasze państwo, a na okupowanych terenach zaprowadzili bezwzględny terror. Chcieli złamać ducha oporu i solidarności. Chcieli na zawsze podzielić nas, jednych skazując na śmierć, a drugim przydzielając rolę niewolników, pozbawionych elit przywódczych.

 

Choć losy naszych narodów mogły się wówczas wydawać przesądzone, to po obu stronach muru, jakim podzielono stolicę i inne miasta Rzeczypospolitej, nie zabrakło ludzi wierzących w ocalenie. We wspólne ocalenie Polaków i Żydów. Są oni dla nas, współczesnych, jednymi z największych bohaterów narodowych. To powstańcy z warszawskiego getta, bojownicy Żydowskiego Związku Wojskowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej.


To wspierający ich żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego i tysiące Polaków ratujących swoich żydowskich przyjaciół, sąsiadów, bliźnich. To wszyscy ci, którzy nie godzili się na los pisany naszym narodom przez hitlerowskie Niemcy. Którzy z odwagą i męstwem, narażając swoje własne życie, przeciwstawiali się machinie zagłady.

 

Dzięki nim wielu Żydów w Polsce przetrwało wojnę i zostało ocalonych. I to dzięki nim możemy dzisiaj znów spotykać się – Polacy i Żydzi – w miejscach upamiętniających naszą wspólną historię oraz tragedię, której doświadczaliśmy razem. W takich miejscach, jak Treblinka.


Uważam to za ogromnie ważne, bo jestem przekonany, że na naszych narodach spoczywa szczególna odpowiedzialność za pamięć i prawdę o tym, co zdarzyło się podczas II wojny światowej. Winniśmy je chronić i pielęgnować oraz wytrwale głosić światu. Jesteśmy przecież wspólnie spadkobiercami wspaniałego dziedzictwa Rzeczypospolitej Przyjaciół, którą nasi przodkowie przez tysiąc lat tworzyli na ziemi Polin. Dlatego życzę Państwu, aby obecne siódme spotkanie młodzieży polskiej i izraelskiej „Jesteśmy razem” przyczyniło się do lepszego wzajemnego poznania i dialogu, zbliżenia i przyjaźni między naszymi narodami.

 

Niechaj Polacy i Żydzi będą dla siebie partnerami i sprzymierzeńcami w budowaniu dobrej, bezpiecznej przyszłości dla naszych narodów. W umacnianiu solidarności i pokoju dla Polski, Izraela i całego świata w XXI wieku.

 
Z wyrazami szacunku, 
 
Prezydent Rzeczypospolitej 
Andrzej Duda
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.