przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 24 września 2016

List prezydenta na uroczystym koncercie finałowym 59. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”

Minister Kolarski odczytał list prezydenta na uroczystym koncercie finałowym 59. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

Wykonawcy, Organizatorzy i Publiczność

uroczystego koncertu finałowego

59. Międzynarodowego Festiwalu

Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”

w Filharmonii Narodowej w Warszawie

 
 

Panie i Panowie!

 

Czuję się zaszczycony, mogąc zwrócić się do znakomitego grona twórców, artystów oraz gości dzisiejszego koncertu finałowego „Warszawskiej Jesieni”. Serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

Każda edycja tego Festiwalu jest świętem sztuki muzycznej, manifestacją nieograniczonej swobody twórczej, estetyczną i intelektualną przygodą. W tym właśnie uwydatnia się jego wyjątkowość i niepowtarzalność. To impreza o randze światowej, podczas której można obcować z muzyką współczesną w jej najlepszym wydaniu, z twórczością najbardziej utalentowanych kompozytorów i wykonawców tego nurtu. W tym roku zapewne szczególnie usatysfakcjonowani byli miłośnicy form muzyczno-teatralnych – nowatorskich, poszerzających przestrzeń artystycznej ekspresji. Jestem przekonany, że miniopery, monodramy obiektofonów, spektakle teatru instrumentalnego, instalacje interaktywne i multimedialne performanse, które zaprezentowano w rodzinnym mieście Witolda Lutosławskiego, utrwalą wysoki prestiż i renomę Festiwalu. A także po raz kolejny rozsławią Polskę jako ojczyznę wielu utalentowanych i oryginalnych artystów.

 

Jednak 59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” jest wyjątkowy z jeszcze jednego powodu. Towarzyszy mu bowiem zwieńczenie obchodów 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich – którego członkom pragnę z tej okazji najserdeczniej pogratulować. Szczególne gratulacje i wyrazy uznania przekazuję tym z Państwa, którzy w uznaniu zasług dla naszej kultury narodowej otrzymali dzisiaj odznaczenia państwowe. Ów piękny jubileusz przypomina o dorobku Związku, którego działacze – znakomici twórcy i znawcy muzyki – przyczynili się do rozwoju polskiej muzykologii oraz kultury muzycznej w Polsce. Związek Kompozytorów Polskich miał też istotny udział w popularyzacji – również na skalę światową – polskiej i zagranicznej muzyki współczesnej. Jego szczególnie ważnymi inicjatywami pozostają festiwale takie jak „Warszawska Jesień” czy Poznańska Wiosna Muzyczna. Od samych początków działalności Związku, od nocy ciemnej polskiej kultury, jaką był okres stalinizmu, aż po czas obecny, uznawali i promowali Państwo wolność – wartość, która jest koniecznym warunkiem rozwoju prawdziwej sztuki, a jednocześnie samym sercem polskości. To wartość, która, obecna na polu twórczości artystycznej, promieniuje również na inne dziedziny życia.

 

Dziękując członkom Związku Kompozytorów Polskich za wieloletnią, owocną pracę na rzecz muzycznej kultury wysokiej oraz wolności sztuki – życzę wszystkim Państwu już teraz niezapomnianych wrażeń artystycznych podczas przyszłorocznej, jubileuszowej „Warszawskiej Jesieni”.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej  Duda

 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.