przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 31 października 2016

List do Organizatorów i Uczestników uroczystości rozpoczęcia obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji

List w imieniu Prezydenta przeczytała Agnieszka Lenartowicz - Łysik. (fot. Jerzy Below)

Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystości rozpoczęcia obchodów
jubileuszu 500-lecia Reformacji
w Cieszynie
 
 

Ekscelencje, Dostojni Goście, Panie i Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych w cieszyńskim Kościele Jezusowym na uroczystości rozpoczęcia obchodów
500-lecia Reformacji. Na Państwa ręce kieruję najlepsze życzenia dla całej wspólnoty ewangelicko-augsburskiej w Rzeczypospolitej.

 

Z okazji inauguracji jubileuszu chcę wyrazić najwyższy szacunek i uznanie dla polskich luteranów. Od pięciu wieków Państwa społeczność współtworzy bogactwo religijne i kulturowe naszej Ojczyzny. Polacy wyznania ewangelicko-augsburskiego dali liczne dowody przywiązania do naszego państwa i narodowej tożsamości. Na Śląsku Cieszyńskim, gdzie luteranizm rozwinął się dzięki książętom z miejscowej gałęzi dynastii piastowskiej, Kościół Ewangelicko-Augsburski był ostoją polskości  w okresie pozostawania tych ziem pod władztwem Habsburgów.

 

Społeczności luterańskiej zawdzięczamy wiele spośród postaci o najwybitniejszych zasługach dla nauki i kultury narodowej. Byli wśród nich uczeni: ojciec leksykografii polskiej Samuel Linde oraz historyk sztuki i muzealnik prof. Stanisław Lorentz; księgarze i wydawcy: Gustaw i Jan Gebethnerowie, Robert i Józef Wolffowie, Ludwik Evert; znakomici artyści: kompozytor i nauczyciel Chopina Józef Elsner, malarze Zygmunt Vogel, Wojciech Gerson i Antoni Kolberg, architekt Szymon Bogumił Zug. Ewangelicy wydatnie przyczynili się również do rozwoju ekonomicznego naszego kraju. W historii gospodarki narodowej chlubnie zapisali się Karol i Emil Wedlowie, prekursor polskiego przemysłu farmaceutycznego Ludwik Spiess, znani przedsiębiorcy Henryk Klawe, Błażej Haberbusch i Konstanty Schiele.

 

Wielu luteranów wsławiło się w zmaganiach o niepodległość Rzeczypospolitej. Uczestniczyli w powstaniach narodowych, jak generał Józef Sowiński; bronili Polski w roku 1920 i 1939, jak generałowie Wiktor Thommée i Władysław Anders; ginęli w Katyniu i Palmirach, walczyli pod Monte Cassino i w powstaniu warszawskim. Podczas II wojny światowej liczni ewangelicy zaświadczyli o swoim patriotyzmie, przeciwstawiając się niemieckim okupantom nie tylko jako żołnierze, ale też jako cywilni konspiratorzy Polskiego Państwa Podziemnego. Wielu luteranów zapłaciło najwyższą cenę, oddając życie za niezłomną wierność Polsce, czego przykładem jest biskup Juliusz Bursche i jego rodzina.

 

Dzisiaj w imieniu Rzeczypospolitej chcę złożyć im wszystkim hołd i wyrazić wdzięczność polskiej społeczności luterańskiej za jej wkład w nasze wspólne dziedzictwo. Dziękuję za to, że idąc śladem poprzednich pokoleń, swoją postawą dają Państwo przykład takich cnót ludzkich i obywatelskich, jak pracowitość, gospodarność, przedsiębiorczość i aktywność. Uważam za szczególnie wartościowe, byśmy wszyscy – Polacy różnych wyznań i tradycji –umieli od siebie nawzajem uczyć się, jak w codziennym życiu budować silne, nowoczesne państwo, oparte na naszym 1050-letnim chrześcijańskim dziedzictwie, i zapewniać pomyślność całemu społeczeństwu. Jestem przekonany, że w tym dziele polscy ewangelicy będą nadal odgrywać ważną rolę.

 

Szczęść Boże!

 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 
Andrzej Duda 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.