przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 12 listopada 2016

List do uczestników wydarzenia artystycznego „W naszych sercach Polska” w Katowicach

Organizatorzy i Uczestnicy

wydarzenia artystycznego

„W naszych sercach Polska”

w Katowicach

 
 
 
Panie i Panowie!
 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich dostojnych i miłych gości, przybyłych na dzisiejsze spotkanie. Bardzo się cieszę, że w naszym kraju upowszechnia się zwyczaj świętowania rocznic narodowych poprzez wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Sam również chętnie biorę w nich udział, gdyż uważam, że jest to szczególnie piękny sposób obchodzenia uroczystości, który porusza najczulsze struny naszej polskiej wrażliwości i pamięci. Dlatego z serca dziękuję Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia, Zespołowi Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” oraz wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do zorganizowania tego wydarzenia. Jestem też wdzięczny Państwu, droga publiczności, za to, że zechcieli się Państwo włączyć w to przedsięwzięcie i razem wyśpiewać nasze wspólne narodowe uczucia, wzruszenia i doświadczenia. Zobacz także: Koncert pieśni patriotycznych „W naszych sercach Polska”

 

W listopadzie roku 1918, który w tych dniach wspominamy, niepodległe państwo polskie powróciło na mapę polityczną Europy. Dla Śląska jednak był to dopiero początek zmagań o prawo przynależności do Rzeczypospolitej. Trzeba było jeszcze długiej i intensywnej pracy społecznej, edukacyjnej i dyplomatycznej, nade wszystko zaś wielkiego wysiłku zbrojnego w trzech powstaniach, by dzielnica górnośląska znalazła się w granicach odrodzonej Ojczyzny. Udało się tego dokonać dzięki męstwu, odwadze, determinacji i niezłomnemu patriotyzmowi Ślązaków. W roku obchodów 95-lecia zwycięskiego III powstania śląskiego jako Prezydent Rzeczypospolitej w imieniu całego narodu składam hołd wszystkim bohaterskim bojownikom o polskość tej ziemi.

 

Ślązacy zawsze znani byli z zamiłowania do wspólnego śpiewu. Przed 150 laty doktor Juliusz Roger – niemiecki lekarz, który zakochał się w polskim folklorze i zebrał ponad 500 utworów w tomie Pieśni Ludu Polskiego w Górnym Szląsku – pisał: „Na piaszczystych polach Śląska wyrosły wonne kwiaty pieśni gminnej”, których „nuty orzeźwiające duszę i serce nie zaginą, dopóki lud żyć będzie”. Chciałbym, aby to wspaniałe dziedzictwo
znalazło należne miejsce w kanonie polskich pieśni narodowych. „Biały Orle, zostań z nami” – śpiewali Ślązacy, idąc w bój o polskość swojej małej ojczyzny. Niechaj więc teraz, kiedy w całym kraju śpiewamy pieśni z tamtych przełomowych czasów, wśród innych utworów rozbrzmiewają także słowa powstańców śląskich: „Do walki, marsz, o świętą ziemię, / O święte chaty, święty siew, / O śląski lud, piastowskie plemię, / O serca polskie, polską krew!”

 

Z wyrazami szacunku i sympatii,

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.