przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 13 listopada 2016

List prezydenta na uroczystych obchodach 25-lecia Samorządu Notarialnego we Wrocławiu

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów

25-lecia Samorządu Notarialnego

we Wrocławiu
 
Panie i Panowie!
 

Z okazji 25-lecia Samorządu Notarialnego pragnę przekazać Państwu oraz – za Państwa pośrednictwem – serdeczne gratulacje dla wszystkich polskich notariuszy. Proszę przyjąć życzenia wielu sukcesów zawodowych oraz satysfakcji płynącej z niezmiernie ważnej pracy w służbie państwa polskiego oraz jego obywateli. Jestem przekonany, że doświadczenia minionego ćwierćwiecza oraz nowoczesny etos niezależnej samorządności zawodowej pomogą Państwu zapisać nowe, chlubne karty w historii polskiego notariatu.

 

Przed dwoma dniami obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono przekazanie władzy nad Wojskiem Polskim Józefowi Piłsudskiemu – bardzo istotny, lecz niejedyny etap w procesie formowania się nowej polskiej państwowości. Także transformacja ustrojowa po roku 1989 nie miała charakteru jednorazowego, całościowego przejścia od niesuwerennego państwa do niepodległego, demokratycznego państwa prawa.
Niezmiernie ważnym krokiem na drodze do rzeczywistych, pozytywnych przemian w Polsce było przywrócenie samorządu terytorialnego oraz samorządu zawodowego. W sposób szczególny dotyczyło to zawodów zaufania publicznego – a w jeszcze wyższym stopniu osób, których aktywność zawodowa umacnia powagę i autorytet prawa. W tej perspektywie jubileusz 25-lecia Samorządu Notarialnego jest nie tylko świętem polskich notariuszy, lecz również ważną cezurą w historii wolnej Rzeczypospolitej, w dziejach polskiej praworządności i nowocześnie ukształtowanego obrotu prawnego. Od wejścia w życie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 27 października 1933 roku, notariusze wykonują zawód wolny, lecz czynności notarialne przez nich dokonywane mają charakter urzędowy. Obrazuje to zakres odpowiedzialności, jaka spoczywa na notariuszach oraz ich samorządzie – który oprócz zadań organizacyjnych i reprezentacyjnych – stoi również na straży profesjonalizmu i etyki zawodowej swoich członków. Pragnę Państwu gorąco podziękować za wieloletnie starania na tym polu. Z szacunkiem i uznaniem myślę również o tych działaniach Samorządu Notarialnego, które wychodzą naprzeciw wyzwaniom obecnego czasu. Jako przykład może tu posłużyć elektroniczny Rejestr Spadkowy, sprawnie prowadzony przez Krajową Radę Notarialną. To istotne ułatwienie dla uczestników procedur spadkowych. Na uwagę zasługuje również zgłaszany przez Państwa środowisko postulat wprowadzenia rejestru pełnomocnictw notarialnych.

 

Składając podziękowanie za Państwa odpowiedzialną, profesjonalną i pełną zaangażowania pracę chcę również wyrazić wdzięczność za gotowość Samorządu Notarialnego do współpracy z Biurem Interwencyjnej Pomocy Prawnej w Kancelarii Prezydenta RP. Jestem przekonany, że inicjujące tę współpracę porozumienie z 30 czerwca 2016 roku zapisze się w historii Państwa samorządu jako jedna z bardziej owocnych inicjatyw pro publico bono.

 
Szanowni Państwo!
 

Winszując laureatom Złotych Odznak Honorowych „Za Zasługi dla Samorządu Notarialnego RP”, życzę wszystkim Państwu, aby obchody tego wyjątkowego jubileuszu przyczyniły się do integracji Państwa środowiska oraz do umocnienia wysokiego prestiżu, jakim cieszy się notariat w Polsce. Serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.