przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 17 listopada 2016

List Prezydenta RP do uczestników uroczystości pogrzebowych śp. Macieja Bednarkiewicza

Uczestnicy
uroczystości pogrzebowych
śp. Macieja Bednarkiewicza
 
 

Szanowna Rodzino!

Szanowni Państwo!

 

Z prawdziwym smutkiem żegnam dzisiaj śp. mecenasa Macieja Bednarkiewicza – wybitnego prawnika i oratora, osobę wielkiej kultury i erudycji, patriotę oddanego sprawie prawdy i praworządności. Ta bolesna strata, którą ponieśli Jego bliscy, jest również stratą dla adwokatury polskiej oraz dla wolnej Rzeczypospolitej, w służbie której położył wiele zasług.

 

Zmarły kontynuował i uosabiał najlepsze tradycje polskiej inteligencji oraz rodzimej palestry. Odważnie, z niezachwianą konsekwencją przeciwstawiał się PRL-owskiej dyktaturze kłamstwa i przemocy. Walczył o sprawiedliwość w procesach o zabójstwo stoczniowców w Gdańsku 1970 roku, górników w kopalni „Wujek” oraz w procesie o śmiertelne pobicie Grzegorza Przemyka. W latach siedemdziesiątych współpracował z Komitetem Obrony Robotników, a w stanie wojennym − z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Szykany władz komunistycznych, włącznie z półrocznym aresztowaniem, nie osłabiły Jego determinacji. Zaskarbił sobie wdzięczność i szacunek tych, którym pomagał jako prawnik, ale też tych, którzy inspirowali się Jego postawą.

 

W wolnej Polsce mecenas Maciej Bednarkiewicz nadal aktywnie służył dobru wspólnemu – jako poseł na Sejm RP, sędzia Trybunału Stanu, członek Rady Legislacyjnej, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, prezes Przedstawicielstwa Fundacji Jana Pawła II w Warszawie oraz członek Rady Konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Będzie nam brakować Jego rozległej wiedzy, rzeczowych ocen oraz pełnego charyzmy zaangażowania, z jakim upominał się o Polskę prawdziwie odrodzoną, wolną i sprawiedliwą.

 

Bliskim, przyjaciołom i współpracownikom Zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia.

 

Cześć Jego pamięci!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.