przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 29 listopada 2016

List Prezydenta RP do uczestników obchodów Dnia Podchorążego

 Uczestnicy obchodów Dnia Podchorążego

 
Panie i Panowie Podchorążowie!

Przedstawiciele Grup i Stowarzyszeń Rekonstrukcyjnych!

Szanowni Państwo!

 

Mija 186 lat od chwili, kiedy Piotr Wysocki wyruszył na czele grupy podchorążych, by opanować rezydencję rosyjskiego namiestnika Królestwa Polskiego. Podchorążowie osiągnęli cel i zajęli Belweder. Ich akcja zainicjowała wybuch powstania listopadowego.

 

Na pamiątkę tych wydarzeń ustanowiony został Dzień Podchorążego. Czcząc dzisiaj pamięć o tych zdecydowanych, dzielnych młodych ludziach – którzy nie bacząc na cenę, w imię najdroższych im ideałów wolności i miłości do Ojczyzny, gotowi byli na wszelkie trudy aż do ofiary życia – wyrażamy jednocześnie szacunek dla ich patriotyzmu. Patriotyzmu, który jest dla nas wzorem i inspiracją w codziennej służbie Polsce i Narodowi.

 

Poczucie patriotyzmu łączy się zawsze z poszanowaniem historii i pielęgnowaniem pamięci o chlubnych kartach z przeszłości naszej Ojczyzny. Wśród tych, którzy wypełniają to ważne zadanie, którzy edukują Polaków, są grupy i stowarzyszenia rekonstruktorów historycznych. Pragnę podziękować im wszystkim za popularyzację dziejów oręża polskiego i przywoływanie jego chwały. Dziękuję za Państwa starania, aby obchody ważnych rocznic miały godną oprawę. Wyrazem uhonorowania Państwa osobistego zaangażowania i zasług w tym dziele są właśnie dzisiejsze odznaczenia.

 

Podchorążowie! W dniu Waszego Święta pragnę złożyć wyrazy uznania za Waszą służbę i pracę. Życzę Wam jednocześnie sukcesów i najlepszych wyników w nauce, a w przyszłości satysfakcji i dumy z zaszczytu bycia oficerami. Jestem przekonany, że właściwie pojmowany etos powstań narodowych – etos odwagi, wiary we własne siły oraz jedność w sprawach najważniejszych dla narodu – będzie inspirować Państwa również dzisiaj do ofiarnej służby Polsce.

 

Z wyrazami szacunku,

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.