przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 5 grudnia 2016

Życzenia urodzinowe dla prof. Mikołaja Grabowskiego

Szanowny Jubilacie!


W dniu 70. urodzin proszę przyjąć serdeczne życzenia kolejnych sukcesów w pracy artystycznej i dydaktycznej, satysfakcji z Pańskich dokonań współtworzących historię polskiego teatru, oraz wszelkiej pomyślności osobistej.

 

Dzisiejszy jubileusz jest szczególną okazją, aby wyrazić uznanie dla Pańskiej twórczości. Jest ona jedyną w swoim rodzaju mozaiką humoru i wzniosłości, nowatorstwa i tradycji, wolności improwizatora i sprawności w operowaniu formami klasycznymi, krytycznej refleksji,
a zarazem fascynacji w odniesieniu do wielkich mitów polskiej historii i literatury. To mistrzowska reżyseria i prawdziwy kunszt aktorski. Pańska gra i wybitny talent inscenizatora przyczyniły się do popularności oraz artystycznego rozwoju schaefferowskiego teatru instrumentalnego. Pogłębione, oryginalne odczytania Fredry, Słowackiego, Krasińskiego, Wyspiańskiego, Gombrowicza i Mrożka, udane wprowadzenie do teatru prozy
Jędrzeja Kitowicza, cenione wystawienia nie tylko światowej klasyki dramatu, ale też polskich autorów młodszego pokolenia, przysporzyły Panu renomy reżysera wszechstronnego. Twórcy stawiającego na wysoki poziom artystyczny i biegłość warsztatową, tak w teatrze tradycyjnym, jak i w teatrze telewizji. W pamięć widzów zapadają Pana wyraziste role teatralne i filmowe – by wspomnieć tylko Reżysera w Kwartecie Bogusława Schaeffera, George’a w Kto się boi Virginii Woolf? Edwarda Albee’ego czy Kardynała Ratzingera w filmie Jan Paweł II Johna Kenta Harrisona. Znakomicie odnajduje się Pan również w roli dyrektora teatru, o czym niejednokrotnie przekonali się teatromani oraz młodzi artyści sceniczni w Poznaniu, Łodzi oraz Krakowie. Z szacunkiem myślę także o blisko półwieczu Pana pracy dydaktycznej w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Wyrażam nadzieję, że Pańscy wychowankowie będą obficie czerpali z Pana wiedzy i doświadczenia.

Życzę, aby Pańska twórczość wciąż mogła służyć niejako za zwierciadło naturze, pokazywać cnocie własne jej rysy, żywy jej obraz, a światu i duchowi wieku postać ich i piętno. Raz jeszcze proszę Pana Profesora o przyjęcie urodzinowych powinszowań i serdecznych pozdrowień.

 

Z wyrazami szacunku,

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.