przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 9 grudnia 2016

List Prezydenta do Uczestników uroczystości pogrzebowych Tadeusza Chmielewskiego

Uczestnicy

uroczystości pogrzebowych

Tadeusza Chmielewskiego

 
 
Szanowni Państwo!
 

Z głębokim żalem żegnamy dzisiaj Tadeusza Chmielewskiego – znakomitego reżysera, scenarzystę i producenta filmowego, twórcę niezapomnianych, zwykle pogodnych i pełnych
humoru opowieści o Polsce i polskiej duszy. Żegnamy niezłomnego żołnierza Rzeczypospolitej, społecznika i działacza kultury.  

 

Był synem dowódcy oddziału partyzanckiego i sam walczył o wolną Ojczyznę w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych oraz Armii Krajowej. Po wojnie ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego komedia pod tytułem Ewa chce spać przeszła do historii polskiego kina jako jeden z najbardziej udanych debiutów. Renomę mistrza tego wymagającego gatunku potwierdził tworząc filmy, których wyjątkowa popularność nie maleje po dziś dzień. Jak rozpętałem drugą wojnę światową, Nie lubię poniedziałku, Wiosna panie sierżancie, znakomity, nagradzany scenariusz filmu U Pana Boga za piecem, ale także adaptacja Wiernej rzeki Stefana Żeromskiegotoutwory, za sprawą których Tadeusz Chmielewski znalazł się w elitarnym gronie filmowców wysoko cenionych zarówno przez publiczność, jak i przez krytyków oraz festiwalowych jurorów. W czasach, gdy kino pozwalało choć na chwile zapomnieć o trudach życia w państwie komunistycznym, filmy jego autorstwa wyróżniały się jako dzieła niosące radość, wytchnienie, promień nadziei na odmianę polskiego losu.

 

Tadeusz Chmielewski aktywnie działał w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich; w trudnych latach 1983-1987 pełnił funkcję jego wiceprezesa. Jako dyrektor i kierownik artystyczny
Zespołu, a następnie Studia Filmowego „Oko” przyczynił się do powstania znaczących obrazów. Wspierał twórców młodego pokolenia, dzielił się z nimi swoim doświadczeniem, zachęcał ich do artystycznej niezależności. Był laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym również Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Według sir Charlesa Chaplina ci, co rozśmieszają ludzi, cenniejsi są od tych, co każą im płakać.


Choć dzisiejsza uroczystość napełnia nas smutkiem, pamiętajmy, że dzięki niezwykłemu talentowi i umiejętnościom Tadeusza Chmielewskiego jeszcze wiele pokoleń z uśmiechem będzie śledzić perypetie bohaterów jego filmów. To szczególnie piękny i wartościowy testament artystyczny.

 

Rodzinie, bliskim, przyjaciołom, współpracownikom oraz uczniom Zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.