przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 18 grudnia 2016

List Prezydenta RP na uroczystościach upamiętniających 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Tarnogrodzie

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystości upamiętniających

35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

w Tarnogrodzie
 
Szanowny Panie Przewodniczący!
Szanowni Państwo!
 

Serdecznie pozdrawiam zgromadzonych na uroczystościach w Tarnogrodzie w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Trzynasty grudnia 1981 roku i wszystkie tragiczne wydarzenia, jakie ta data symbolizuje – to bolesna karta naszej historii. Stan wojenny był ciosem wymierzonym w NSZZ „Solidarność” i w kiełkującą polską wolność. Jednak to, co w zamyśle totalitarnej władzy miało być świadectwem siły, okazało się dowodem desperacji i niemocy, początkiem końca komunizmu w Polsce. Chylimy dziś czoła przed wszystkimi, którzy wówczas kontynuowali walkę, którzy zachowali wiarę, że dobro jest w stanie zwyciężyć nad złem.
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego oddajemy cześć wszystkim internowanym, aresztowanym i prześladowanym, a szczególnie tym, którzy wolność i niepodległość Ojczyzny okupili ofiarą najwyższą – własnego życia.

 

Taką ofiarę złożył Józef Giza, mieszkaniec Tarnogrodu, jeden z dziewięciu górników poległych podczas brutalnej pacyfikacji strajku w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”. Jak co roku gromadzą się Państwo w uroczystym pochodzie, aby na tarnogrodzkim cmentarzu złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie swego bohaterskiego rodaka. To wielka manifestacja wspólnej, wdzięcznej pamięci, łącząca różne środowiska, grupy i pokolenia.

 

Jestem pełen uznania, że podczas uroczystości w Świdniku, Lublinie i Tarnogrodzie pielęgnują Państwo wspomnienie o kluczowych dla polskich losów wydarzeniach, składają hołd
bohaterom i upowszechniają wśród młodych wiedzę o ojczystej historii. W tym regionie, na ziemi lubelskiej i zamojskiej, kształtowały się pierwsze fundamenty wolnej, demokratycznej Polski. Pamiętamy, że Lubelski Lipiec 1980 roku stał się zaczynem Polskiego Sierpnia. Tutejsi działacze „Solidarności” i mieszkańcy tej części Polski mają wielkie zasługi w zmaganiach z systemem komunistycznym. Potężną bronią w tej walce był tu zawsze gorący patriotyzm, obywatelska odpowiedzialność, poczucie pracowniczej godności, połączone z umiejętnością społecznej samoorganizacji. Wiele z najróżniejszych form oporu i protestu przyciągało uwagę całej Polski − jak strajk nauczycieli Lubelszczyzny, sprzeciwiających się kłamstwom komunistycznej propagandy i uczących młodzież prawdziwej historii. Wymowne jest, że w proteście przeciw wprowadzeniu stanu wojennego wystąpiło blisko pięćdziesiąt zakładów z Państwa regionu. Sławne były świdnickie spacery w porze Dziennika Telewizyjnego i audycje Radia Solidarność Lubelszczyzny, jednej z najprężniej działających podziemnych stacji radiowych. To dziedzictwo walki o wolną Polskę jest ważną częścią Państwa tożsamości, powodem do dumy, a także moralną busolą, która pomaga odnaleźć właściwą drogę pośród współczesnych wyzwań.

 

Jesteśmy zobowiązani, by jak najlepiej wykorzystać dar wolności. Musimy zbudować Rzeczpospolitą, o jakiej marzyli bohaterowie zmagań z komunizmem. Polskę niepodległą i silną, sprawiedliwą i solidarną, równo traktującą wszystkich obywateli i ceniącą wartość ludzkiej pracy. Tylko taka Polska może być dobrą odpowiedzią na przesłanie historii, a także na wyzwania przyszłości. Uczyńmy wszystko, aby w pełni stała się rzeczywistością.

 

Z wyrazami szacunku
 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.