przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 27 grudnia 2016

List Prezydenta RP do uczestników Barbórki w Kopalni Soli Bochnia

Uczestnicy Barbórki

w Kopalni Soli Bochnia

 

Szanowny Panie Prezesie!

Szanowni Państwo!
 

Z okazji Barbórki, dorocznego Święta Górnika, przekazuję serdeczne pozdrowienia i wyrazy szacunku kierownictwu i załodze Kopalni Soli Bochnia. Przyjmijcie Państwo życzenia satysfakcji z sukcesów w pracy zawodowej, powodzenia w działalności społecznej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Niech święta Barbara otacza swoją opieką Państwa oraz Państwa bliskich. Niech w Państwa domach zawsze gości rodzinne szczęście i dostatek.

 

Podczas obchodów Barbórki jest również czas na wspomnienie o tych, którzy odeszli już na wieczną szychtę. W sposób szczególny czcimy pamięć ofiar górniczych katastrof – jak ta, do której doszło 29 listopada w kopalni miedzi „Rudna” koło Polkowic. W geście solidarności i współczucia ze wszystkimi, których dotknęła ta tragedia, odwołali Państwo swoją zaplanowaną już uroczystość barbórkową i spotykają się na niej dopiero dzisiaj.

 

Katastrofa w kopalni „Rudna” poruszyła całe środowisko górnicze. Otoczmy życzliwością i troską rodziny górników zmarłych w wyniku tego wypadku. Ufam, że otrzymają one wszelką potrzebną pomoc ze strony właściwych instytucji państwowych, zakładu pracy oraz członków górniczej braci. Pragnę też złożyć specjalne podziękowania i wyrazy uznania polskim ratownikom górniczym za ich oddanie i najwyższy wysiłek.

 

To tragiczne wydarzenie kolejny raz uświadamia nam, że górnik nie jest zwykłym zawodem, a kopalnia nie jest takim samym zakładem pracy, jak inne. Dzięki Państwu funkcjonuje i rozwija się niemal każda dziedzina życia społecznego i gospodarczego. Surowce wydobywane przez polskie przedsiębiorstwa górnicze mają kluczowe znaczenie dla wszechstronnego rozwoju i pomyślnej przyszłości Rzeczypospolitej. Ale równie ważnym bogactwem jest górniczy etos i piękne górnicze tradycje.

 

Żeby uprawiać zawód górnika, potrzeba fachowej wiedzy, dobrego zdrowia i mocnego charakteru. Potrzebny jest hart ducha, odpowiedzialność, wzajemne zaufanie – żeby nie zawieść kolegów, wykonać swoje zadanie i powrócić do domu, do bliskich. Dlatego górnicy są powszechnie szanowani jako ludzie potrafiący tworzyć prawdziwe, silne wspólnoty, ceniący życie rodzinne, znający wartość ciężkiej, uczciwej pracy, strzegący godności pracownika. A także jako patrioci, którzy bronią polskiego dziedzictwa wolności i chrześcijańskich fundamentów ładu społecznego. Przypomniały o tym obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Złożyliśmy hołd ofiarom pacyfikacji kopalni „Wujek”; uczestnikom najdłuższego w powojennym górnictwie podziemnego strajku niemal dwóch tysięcy górników z KWK „Piast”, a także strajkującym wtedy pracownikom kopalni „Jastrzębie”, „Ziemowit”, „Manifest Lipcowy” oraz innych zakładów górniczych. Nigdy nie zapomnimy ich ofiarności i odwagi w walce o Polskę wolną, sprawiedliwą i solidarną.

 

Kopalnia Soli Bochnia stanowi symbol polskich tradycji górniczych. Tutaj przez wieki odbywała się eksploatacja żup solnych, wielkiego bogactwa Małopolski, przyczyniająca się do rozwoju gospodarczego naszej Ojczyzny i do doskonalenia technik górniczych. Dziś Państwa kopalnia to imponujący obiekt turystyczny i sanatoryjny, który przyciąga wielu gości oraz kuracjuszy i sławny jest również poza granicami naszego kraju.

 

Wraz ze wszystkimi Polakami raz jeszcze przekazuję Państwu wyrazy uszanowania i najlepsze barbórkowe życzenia. Serdeczne dziękuję również tym, którzy wspierają Państwa na co dzień – Państwa wspaniałym małżonkom i rodzinom. Życzę wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2017 roku.

 

 

Szczęść Boże!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Andrzej Duda

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.