przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 20 września 2015

List prezydenta z okazji uroczystych obchodów 350. rocznicy śmierci Hetmana Stefana Czarnieckiego w Czarncy

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystych obchodów 350. rocznicy śmierci

Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego 

w Czarncy

 
 
 
Szanowni Państwo!
 

Pragnę serdecznie podziękować za zaproszenie na obchody 350. rocznicy śmierci wielkiego polskiego rycerza i wodza – Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego. Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników dzisiejszej uroczystości, organizatora – Towarzystwo Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego, władze samorządowe, duchowieństwo, mieszkańców Czarncy, uczniów i nauczycieli szkół, którym patronuje Hetman Czarniecki.


Moje szczególne pozdrowienia kieruję do delegacji Polonii z Danii, kraju, który Hetman wyzwalał ze szwedzkiego podboju.

 

Szanowni Państwo, wspominamy dziś postać polskiego bohatera narodowego, który uwieczniony został w słowach naszego hymnu. Hetman Stefan Czarniecki niezwykle mocno zapisał się w historii naszego narodu. Żył i walczył w trudnych i burzliwych dla Rzeczypospolitej czasach, kiedy państwo atakowane niemal z każdej strony, targane konfliktami wewnętrznymi, stanęło na krawędzi upadku.

 

Wówczas, gdy wielu zaczynało już tracić nadzieję, ten mężny żołnierz, wódz i strateg potrafił swą odwagą i śmiałością przywracać rodakom nadzieję i wiarę w zwycięstwo. Choć Stefan Czarniecki otrzymał buławę hetmańską na krótko przed swoją śmiercią, to zasłużył na nią jak mało kto. Dziś my, współcześni Polacy, możemy uczyć się od tego wodza postawy niezłomności w pokonywaniu wyzwań, wiary w zwycięstwo nawet wśród przeciwności, wiary w słuszność naszej sprawy.

 

Składam serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy przyczyniają się do pielęgnowania pamięci o Hetmanie Polnym Koronnym Stefanie Czarnieckim – wielkim polskim zwycięzcy.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 
 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.