Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 14 stycznia 2017

Życzenia urodzinowe dla Krystyny Prońko

Pani

Krystyna Prońko
 
 
Szanowna Pani – Znakomita Jubilatko!
 

Z okazji 70. rocznicy urodzin pragnę złożyć Pani serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Proszę przyjąć wyrazy uznania i wdzięczności za Pani bogaty dorobek artystyczny, pedagogiczny oraz dziennikarski, który pomnaża skarbnicę naszej narodowej kultury.

 

Niezmiennie należy Pani do najjaśniejszych gwiazd polskiego świata muzycznego. Liczni miłośnicy Pani wokalnego talentu z upodobaniem słuchają Pani utworów, ciągle odnajdując w nich wyraz także własnych refleksji i wzruszeń, postrzegania świata i ludzi. Wiele z Pani piosenek stało się ponadczasowymi przebojami. Pani charakterystyczny wokal, wyjątkowa osobowość estradowa i pełne artystycznego zaangażowania interpretacje na trwałe zapisały się w historii polskiej muzyki rozrywkowej i polskiego jazzu.

 

Już podczas debiutanckich występów śpiewała Pani z najlepszymi: z Czesławem Niemenem, ze „Skaldami” i „Czerwonymi Gitarami”. Szybko nadeszły wielkie osobiste sukcesy – na festiwalu w Opolu objawił się Pani wybitny talent i sięgnęła Pani po najwyższe nagrody. Jest Pani wokalistką wielokrotnie uznawaną za najpopularniejszą w Polsce. Wciąż poruszają tak wspaniale wykonywane przez Panią utwory jak „Deszcz w Cisnej”, „Małe tęsknoty”, „Modlitwa o miłość prawdziwą” czy „Jesteś lekiem na całe zło”. Do legendy przeszło oratorium „Kolęda-nocka” autorstwa Ernesta Brylla do muzyki Wojciecha Trzcińskiego z przejmująco zaśpiewanym przez Panią „Psalmem stojących w kolejce” – wyjątkowo przenikliwym, a zarazem pełnym dumy i nadziei komentarzem do ówczesnej komunistycznej rzeczywistości. Zdjęcie tego spektaklu z afisza po 13 grudnia 1981 roku i szykany, jakie Panią spotkały za okazane zaangażowanie, są wymownym świadectwem tego, jak ważne były wtedy słowa wypowiadane czy wyśpiewywane przez artystów i w jak dużej mierze kształtowały postawy społeczeństwa.

 
Cieszę się, że nadal możemy podziwiać Pani wokalne zdolności – jak podczas ubiegłorocznej gali polskiej piosenki w Opolu. Chciałbym również podziękować Pani za działalność pedagogiczną, za przekazywanie wiedzy, doświadczeń i tajników Pani zawodu licznym wychowankom, studentom uczelni muzycznych. Jestem przekonany, że polska publiczność również w przyszłości czerpać będzie z wykonywanych i komponowanych przez Panią utworów wiele piękna, radości i wzruszeń. Proszę przyjąć życzenia kolejnych artystycznych osiągnięć, a także dobrego zdrowia, poczucia życiowego spełnienia i wszelkiej pomyślności. Łączę wyrazy szacunku i serdecznie Panią pozdrawiam.
 
Z zapewnieniem o sympatii
Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu