przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 14 lutego 2017

List prezydenta na obchodach 75. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową

 Organizatorzy i Uczestnicy obchodów

                                                                       75. rocznicy przekształcenia

                                                                       Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową

                                                                       w Teatrze Polskim w Warszawie

 
 
Czcigodni Weterani!
Dostojni Goście!
Panie i Panowie!
 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, zgromadzonych w Teatrze Polskim w Warszawie na obchodach 75. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W tym uroczystym dniu jako Prezydent Rzeczypospolitej w imieniu całego naszego narodu składam hołd pamięci żołnierzy i działaczy Polskiego Państwa Podziemnego, poległych i zamordowanych za wolność Ojczyzny.

 

Pragnę też wyrazić mój najgłębszy szacunek kombatantom Polski Walczącej. Dziękuję również tym bardzo licznym osobom, środowiskom, organizacjom i instytucjom, które pielęgnują pamięć o polskim ruchu oporu i czynie zbrojnym z lat II wojny światowej. Jestem przekonany, że dzięki osobistemu świadectwu i działalności społecznej wszystkich Państwa akowskie tradycje bojowe i etos patriotyczny Polski Podziemnej są przekazywane kolejnym generacjom naszych rodaków i umacniają ducha naszego narodu.

 

Pokolenie niepodległej Polski – pokolenie akowskie, uformowane w II Rzeczypospolitej – w latach wojny i okupacji dało niezliczone dowody bezprzykładnego heroizmu w zmaganiach
z niemieckimi i sowieckimi najeźdźcami. Żołnierze Armii Krajowej zapisali się złotymi zgłoskami w księdze chwały oręża polskiego i na trwałe weszli do panteonu bohaterów Rzeczypospolitej. Państwo polskie, na powrót suwerenne po półwieczu totalitarnego zniewolenia, przechowuje żywą pamięć i wielką wdzięczność dla tych swoich najlepszych córek i synów, którzy walcząc przeciwko dwu wrogom, położyli wiekopomne zasługi i złożyli niezliczone ofiary na ołtarzu Ojczyzny.

 

Trwająca ponad pięć lat epopeja niepodległościowej konspiracji – znaczona walkami partyzanckimi i akcjami dywersyjnymi przeciw okupantom, aż po otwarte wystąpienia w ramach Akcji „Burza” i największą w całej wojnie bitwę miejską, którą było Powstanie Warszawskie – należy do najwznioślejszych rozdziałów w dziejach polskich zmagań o wolność. Jest dumą Armii Polskiej, natchnieniem dla młodzieży i stałym punktem odniesienia dla każdego polskiego patrioty. Kolejne generacje Polaków wychowują się w duchu wierności tym samym ideałom, które przyświecały naszym przodkom przed 75 laty. I jestem przekonany, że tak będzie już zawsze, dopóki istnieć będzie wolna Polska i wolni Polacy.

 
Cześć i chwała bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej!
Wieczna pamięć poległym za wolność narodu i Ojczyzny!
 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
 
 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.