przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 16 lutego 2017

Życzenia urodzinowe dla Włodzimierza Lubańskiego

                                                               Pan Włodzimierz Lubański

 

Szanowny Panie, Drogi Jubilacie!

 

Z okazji jubileuszu Pańskich 70. urodzin przesyłam wyrazy szacunku i najlepsze życzenia. W imieniu milionów naszych rodaków pragnę podziękować Panu za wszystkie chwile dumy i radości, które dane nam było przeżyć dzięki Pańskiej wspaniałej grze i podziwu godnej postawie.

 

Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że jest Pan legendą polskiej piłki nożnej. Polacy nadal zachowują Pana we wdzięcznej pamięci jako współautora najważniejszych dokonań w historii naszego futbolu. Żywe wspomnienie o złotym medalu reprezentacji narodowej na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium oraz o sukcesach Górnika Zabrze – największych w dziejach naszej piłki klubowej, na czele z pamiętnym finałem Pucharu Zdobywców Pucharów z 1970 roku – towarzyszy kolejnym generacjom kibiców.

 

Należy Pan do elitarnego Klubu Wybitnego Reprezentanta i po dziś dzień jest najmłodszym debiutantem i najlepszym strzelcem w historii kadry narodowej. Od chwili debiutu przez dekadę był Pan podporą reprezentacji Polski, zyskując niekwestionowany autorytet, rangę kapitana i prestiżowy numer 10 na koszulce.

 

U Pańskiego boku zaczynali grę w drużynie kolejni doskonali zawodnicy, wraz z którymi stworzył Pan najznakomitszy zespół w dziejach polskiego futbolu, nazwany „Orłami Górskiego”. Swoimi pamiętnymi zagraniami dwukrotnie wprowadzał Pan naszą reprezentację do Mistrzostw Świata, strzelając gole w meczach eliminacji do Mundialu przeciwko Anglii w 1973 roku i Danii w 1977 roku.

 

Pańskie występy przeszły jednak do annałów polskiego futbolu nie tylko ze względu na liczne zwycięstwa i zdobywane bramki. Do dzisiaj pozostaje Pan bowiem wzorem zawodnika, w którego grze doskonałość techniczna harmonijnie łączy się z elegancją zachowań i wiernością zasadom fair play.

 

Znając z własnego doświadczenia gorzki smak kontuzji, która na kilka lat wyeliminowała Pana z gry, po powrocie na murawę w ważnym meczu z Duńczykami zrezygnował Pan ze strzału, by nie ryzykować zdrowia bramkarza. Postawa ta znalazła uznanie w oczach ludzi sportu i kibiców na całym świecie, czego wyrazem była przyznana Panu w 1978 roku nagroda Fair Play UNESCO.

 

Do podziękowań za te wszystkie wielkie zasługi dla naszego sportu chcę dołączyć także słowa uznania dla Pańskiej patriotycznej postawy, przywiązania do polskości mimo wielu lat życia na obczyźnie i dla zaangażowania w życie społeczności polonijnej.

 

Dziękuję za piękne świadectwo miłości Ojczyzny i solidarności z rodakami. Raz jeszcze winszując pięknego jubileuszu, z serca życzę satysfakcji ze wspaniałych dokonań oraz wielu dalszych lat w dobrym zdrowiu i pogodzie ducha.

 

Z wyrazami szacunku i sympatii,

 

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.