przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 21 lutego 2017

Życzenia urodzinowe dla Jana Krzysztofa Kelusa

 Pan

Jan Krzysztof Kelus

                                                                                                                                       
 
Szanowny Panie, Drogi Jubilacie!
 
Z okazji Pańskich 75. urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia samych szczęśliwych dni w kręgu bliskich i przyjaciół, wielu inspirujących rozmów i zdarzeń, dobrego zdrowia oraz wszelkiej osobistej pomyślności. A nade wszystko satysfakcji z trwałych, dobrych owoców Pańskiej twórczości, z płomienia prawdy, piękna i nadziei, który rozniecał Pan w sercach i umysłach Pańskich słuchaczy oraz odbiorców wydawanych przez Pana podziemnych publikacji. Jestem przekonany, że zarówno dla nich, jak i dla ich potomnych zawsze będzie Pan symbolem wewnętrznej wolności i intelektualnej suwerenności, czystym, dobitnym głosem swojego pokolenia, artystą o własnym, niepowtarzalnym stylu, wrażliwym obserwatorem doczesności, który bez lęku sięga ku horyzontom ludzkiej egzystencji i metafizycznej refleksji.
 

Ubiegłoroczne obchody 40. rocznicy utworzenia Komitetu Obrony Robotników przypomniały nam czas wystąpień i protestów, czas wydarzeń i wypadków, okres, gdy dla licznych uczestników owych wystąpień więzienny świt wstawał pokrajany szachownicą krat. Tak wtedy, podczas uroczystości w Radomiu, jaki przy innych okazjach cytowałem Pańską przejmującą Balladę o szosie E7 – utwór, który uwiecznił zryw radomskich robotników oraz prawość i odwagę ludzi związanych z Komitetem Samoobrony Społecznej „KOR”.

 

Przywołuje ona również pamięć o rodzinnych i koleżeńskich spotkaniach w tysiącach polskich domów, o strajkach w zakładach pracy i protestach studenckich, podczas których z taśmy magnetofonowej płynął Pański głos everymana, strofy artysty, który uciekając od nienawiści, nie uciekał jednak w ciepły azyl spraw codziennych albo wiecznych. Były to wypowiedzi twórcy pod każdym względem niezależnego, barda wolności, który otwarcie, pod własnym nazwiskiem, papierową amunicją i słowami jak dynamit walczył z dyktaturą zakłamania, beznadziei i przemocy. Były to słowa poety i socjologa w jednej osobie – kogoś, kto z pasją, a zarazem niezwykle przenikliwie ukazywał prawdę o PRL i jej epoce.

 

Ale legenda Jana Krzysztofa Kelusa to również wyprawy i proces „taterników”, współpraca z Biurem Interwencyjnym KSS „KOR”, udział w utworzeniu i prowadzeniu Oficyny Fonograficznej CDN oraz największego wydawnictwa drugoobiegowego, czyli Niezależnej Oficyny Wydawniczej CDN. To areszt, długoletnie esbeckie szykany, internowanie w stanie wojennym. To także, w opinii wielu, Pana milczenie po roku 1989, jedynie z rzadka przerywane publikacjami, które pomagały zrozumieć i właściwie ocenić niektóre zjawiska społeczne i postawy indywidualne – a jednocześnie umacniały Pański autorytet jako arbitra w herbertowskiej sprawie smaku. Także ta opowieść, czyli historia Pańskiego życia, to słowa, które nie będą brzmieć fałszywie.

 

Serdecznie gratulując dzisiejszego jubileuszu i trawestując tytuł jednej z Pańskich piosenek, chcę wyrazić ufność, że w odległej przyszłości Pana biografia i twórczość będą komentowane frazą vita longa et ars longa. Proszę przyjąć wyrazy głębokiego szacunku i, raz jeszcze, najlepsze życzenia.


Plurimos Annos!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.