Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 21 lutego 2017

Życzenia urodzinowe dla Jana Krzysztofa Kelusa

 Pan

Jan Krzysztof Kelus

                                                                                                                                       
 
Szanowny Panie, Drogi Jubilacie!
 
Z okazji Pańskich 75. urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia samych szczęśliwych dni w kręgu bliskich i przyjaciół, wielu inspirujących rozmów i zdarzeń, dobrego zdrowia oraz wszelkiej osobistej pomyślności. A nade wszystko satysfakcji z trwałych, dobrych owoców Pańskiej twórczości, z płomienia prawdy, piękna i nadziei, który rozniecał Pan w sercach i umysłach Pańskich słuchaczy oraz odbiorców wydawanych przez Pana podziemnych publikacji. Jestem przekonany, że zarówno dla nich, jak i dla ich potomnych zawsze będzie Pan symbolem wewnętrznej wolności i intelektualnej suwerenności, czystym, dobitnym głosem swojego pokolenia, artystą o własnym, niepowtarzalnym stylu, wrażliwym obserwatorem doczesności, który bez lęku sięga ku horyzontom ludzkiej egzystencji i metafizycznej refleksji.
 

Ubiegłoroczne obchody 40. rocznicy utworzenia Komitetu Obrony Robotników przypomniały nam czas wystąpień i protestów, czas wydarzeń i wypadków, okres, gdy dla licznych uczestników owych wystąpień więzienny świt wstawał pokrajany szachownicą krat. Tak wtedy, podczas uroczystości w Radomiu, jaki przy innych okazjach cytowałem Pańską przejmującą Balladę o szosie E7 – utwór, który uwiecznił zryw radomskich robotników oraz prawość i odwagę ludzi związanych z Komitetem Samoobrony Społecznej „KOR”.

 

Przywołuje ona również pamięć o rodzinnych i koleżeńskich spotkaniach w tysiącach polskich domów, o strajkach w zakładach pracy i protestach studenckich, podczas których z taśmy magnetofonowej płynął Pański głos everymana, strofy artysty, który uciekając od nienawiści, nie uciekał jednak w ciepły azyl spraw codziennych albo wiecznych. Były to wypowiedzi twórcy pod każdym względem niezależnego, barda wolności, który otwarcie, pod własnym nazwiskiem, papierową amunicją i słowami jak dynamit walczył z dyktaturą zakłamania, beznadziei i przemocy. Były to słowa poety i socjologa w jednej osobie – kogoś, kto z pasją, a zarazem niezwykle przenikliwie ukazywał prawdę o PRL i jej epoce.

 

Ale legenda Jana Krzysztofa Kelusa to również wyprawy i proces „taterników”, współpraca z Biurem Interwencyjnym KSS „KOR”, udział w utworzeniu i prowadzeniu Oficyny Fonograficznej CDN oraz największego wydawnictwa drugoobiegowego, czyli Niezależnej Oficyny Wydawniczej CDN. To areszt, długoletnie esbeckie szykany, internowanie w stanie wojennym. To także, w opinii wielu, Pana milczenie po roku 1989, jedynie z rzadka przerywane publikacjami, które pomagały zrozumieć i właściwie ocenić niektóre zjawiska społeczne i postawy indywidualne – a jednocześnie umacniały Pański autorytet jako arbitra w herbertowskiej sprawie smaku. Także ta opowieść, czyli historia Pańskiego życia, to słowa, które nie będą brzmieć fałszywie.

 

Serdecznie gratulując dzisiejszego jubileuszu i trawestując tytuł jednej z Pańskich piosenek, chcę wyrazić ufność, że w odległej przyszłości Pana biografia i twórczość będą komentowane frazą vita longa et ars longa. Proszę przyjąć wyrazy głębokiego szacunku i, raz jeszcze, najlepsze życzenia.


Plurimos Annos!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 
Poleć znajomemu