przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 1 marca 2017

List Prezydenta RP na Sesji Inauguracyjnej III Warszawskiej Konferencji Onkologicznej

Szef KPRP Małgorzata Sadurska na Sesji Inauguracyjnej III Warszawskiej Konferencji Onkologicznej

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystej Sesji Inauguracyjnej
III Warszawskiej Konferencji Onkologicznej
odbywającej się w 85-lecie otwarcia
Instytutu Radowego w Warszawie
 
Szanowny Panie Marszałku!
Szanowny Panie Ministrze!
Eminencjo Księże Kardynale!
Szanowny Panie Dyrektorze!
Szanowni Państwo!
 

Moim najgorętszym życzeniem jest powstanie Instytutu Radowego w Warszawie – tę płynącą z głębokiego patriotyzmu deklarację złożyła Maria Skłodowska-Curie w Paryżu podczas uroczystości z okazji 25. rocznicy odkrycia radu. Marzenie Noblistki ziściło się dekadę później, gdy w 1932 roku uczestniczyła wraz z najwyższymi władzami Rzeczypospolitej w ceremonii otwarcia Instytutu.

 

Terapia radowa miała wówczas pionierskie zastosowanie w leczeniu chorób nowotworowych, a warszawski ośrodek stanowił jedną z najnowocześniejszych placówek onkologicznych w Europie. Drogocenny gram promieniotwórczego pierwiastka został zakupiony przez Marię Skłodowską-Curie ze zbiórki przeprowadzonej wśród amerykańskiej Polonii i przekazany Instytutowi. Już wówczas leczenie tutaj było powszechnie dostępne. Sławna uczona twierdziła: Rad nie powinien wzbogacić nikogo. Należy do wszystkich ludzi. Jesteśmy dumni, że badania polskiej Noblistki stworzyły podwaliny onkologii jako nauki i dyscypliny medycznej, a działalność Instytutu – obchodzącego właśnie 85-lecie istnienia – jest pięknym wkładem w rozwój medycyny polskiej i światowej. Z okazji jubileuszu składam wszystkim współtwórcom i pracownikom Centrum Onkologii gratulacje, wyrazy uznania i życzenia pomyślności.

 

Choroby nowotworowe pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań medycznych naszych czasów. Dotykają miliony ludzi na całym świecie i wciąż przynoszą wiele cierpienia. To nadal poważny problem także w naszym kraju. Choć nie znamy jeszcze skutecznych odpowiedzi na wszystkie rodzaje nowotworów, to jednak medycyna światowa, z istotnym udziałem polskich osiągnięć, uczyniła w tej mierze ogromne postępy. Dzięki nowoczesnym metodom diagnostyki i leczenia, dzięki przynoszącym nadzieję nowym lekom choroby te coraz częściej udaje się pokonać. W imieniu Polaków, w imieniu tak wielu wdzięcznych pacjentów, którzy w warszawskim  Centrum Onkologii otrzymali cenną pomoc, składam serdeczne podziękowanie pracującym tu wybitnym specjalistom. Cieszę się, że jest to również ośrodek badań, naukowej refleksji i inicjowania współpracy na rzecz skutecznej walki z chorobami nowotworowymi. Dobitnym tego przykładem jest III Warszawska Konferencja Onkologiczna, która Państwa gromadzi.

 

Osiągnięcia są zawsze dziełem konkretnych ludzi, efektem ich talentów, wiedzy i zaangażowania. Z gratulacjami, ze słowami głębokiego uznania i szacunku zwracam się do wybitnych osobistości nauk medycznych, otrzymujących dzisiaj wysokie odznaczenia państwowe. Dokonania Panów są świadectwem wielkiego potencjału polskiej medycyny, a jednocześnie wzorcem, jak łączyć specjalistyczną wiedzę z humanistycznymi wartościami, którymi powinni się kierować następcy Hipokratesa. Dziękuję nie tylko za Panów osiągnięcia, dziękuję również za dostarczaną inspirację i nadzieję.

 

Raz jeszcze gratuluję Centrum Onkologii – Instytutowi im. Marii Skłodowskiej-Curie pięknego jubileuszu. Życzę owocnych obrad uczestnikom Konferencji. Proszę przyjąć serdeczne pozdrowienia. 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.