przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 2 marca 2017

List Prezydenta RP na uroczystościach pogrzebowych Stanisława Świerczewskiego

List prezydenta Andrzeja Dudy odczytał minister Wojciech Kolarski

Uczestnicy

uroczystości pogrzebowych

Stanisława Świerczewskiego

 
 
 
 

Z wielkim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana Stanisława Świerczewskiego – Wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, kawalera Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Odszedł nasz narodowy bohater. Jeden ze wspaniałych, prawych Polaków, którzy ratowali Żydów przed zagładą z rąk niemieckich okupantów. Jeden z tych, którzy dla ocalenia swoich żydowskich współobywateli – znajomych, sąsiadów lub przygodnie spotkanych bliźnich, braci w człowieczeństwie – gotowi byli ryzykować życiem własnym oraz swoich najbliższych.

 

W roku 1942 Jego ojciec, Władysław Świerczewski, pomógł przyjacielowi uciec z płońskiego getta i znaleźć kryjówkę w pobliskiej wsi Szerominek. Roli łącznika między nimi podjął się właśnie młody Stanisław. Także dzięki niemu, dzięki jego sprytowi, odwadze i hartowi ducha, Eli Neuman dotrwał bezpiecznie do końca wojny. Wiele lat później nazwiska Władysława i Stanisława Świerczewskich zostały umieszczone na polskim Murze Chwały w jerozolimskim Instytucie Jad Waszem – i pozostaną tam na zawsze, otoczone czcią przyszłych pokoleń. Zaś ów wspaniały przykład ofiarności jest częścią historii narodu polskiego i żydowskiego oraz częścią historii Europy.

 

Ogromny szacunek i uznanie budzi praca Zmarłego Stanisława Świerczewskiego na forum Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Położył On wiele zasług
dla tego szacownego środowiska oraz dla realizacji celów Towarzystwa – na rzecz współtworzenia świata wolnego od uprzedzeń i nienawiści, dla szerzenia wiedzy o męczeństwie narodu polskiego i żydowskiego pod okupacją niemiecką w Polsce i o Zagładzie. A przede wszystkim dla utrwalenia i propagowania prawdy o cichych bohaterach tamtego strasznego czasu, o polskich Sprawiedliwych − ludziach, którzy zdobyli się na niezwykłe męstwo i ofiarność.

 

Odejście Stanisława Świerczewskiego jest bolesną stratą dla Jego bliskich, ale też dla nas wszystkich, znających oddanie i poświęcenie, z jakimi służył On wartościom bezcennym – prawdzie, sprawiedliwości i pokojowi między narodami.

 

Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom Zmarłego, a także wszystkim członkom Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przekazuję wyrazy szacunku
i głębokiego współczucia.

 
Cześć Jego pamięci!
 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
 
 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.