przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 3 marca 2017

List Prezydenta RP na uroczystej Gali z okazji 25-lecia Euroregionu Nysa w Jeleniej Górze

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystej Gali

z okazji 25-lecia Euroregionu Nysa

w Jeleniej Górze

 
Szanowny Panie Prezydencie Stowarzyszenia!
Drodzy Goście!
Szanowni Państwo!
 

Pozdrawiam wszystkich zgromadzonych w pięknym gmachu Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze na uroczystości z okazji jubileuszu 25-lecia Euroregionu Nysa. Bardzo ciepło witam naszych gości z przygranicznych obszarów Czech i Niemiec, współpracujących z polskimi gminami. Składam wszystkim Państwu serdeczne gratulacje.

 

To powód do dumy, że Euroregion Neisse-Nisa-Nysa stał się pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w Europie Środkowo-Wschodniej, po historycznych przemianach zapoczątkowanych w 1989 roku. Było to świadectwo nowych relacji naszych wolnych narodów, przejścia do rzeczywistości, w której granice nie są już pilnie strzeżonymi kordonami, ale pełnią rolę mostów, pozwalających na bliską, partnerską współpracę. Ten region Europy, gdzie od stuleci spotykały się różnorodne tradycje kulturowe, składające się dzisiaj na nasze wspólne dziedzictwo, jest szczególnie dobrym miejscem do budowania ponadgranicznych więzi. Dzięki temu, że to zadanie zostało powierzone samorządom i dzięki skupieniu się na sprawach najbliższych ludziom – udało się odnieść wiele konkretnych osiągnięć. Dla ponad 1,5 miliona mieszkańców Euroregion Nysa stał się szansą na wymianę informacji i doświadczeń, dialog kultur, na rozwój gospodarczy i podniesienie poziomu życia, na skuteczną ochronę środowiska, wykorzystanie przyrodniczych bogactw i ożywienie turystyki. Składam wyrazy uznania wszystkim twórcom tych sukcesów reprezentującym stronę polską i dziękuję naszym partnerom z Czech i Niemiec.  Zobacz także: Odznaczenia państwowe podczas Gali 25-lecia Euroregionu Nysa

 

Cieszę się, że chcą Państwo uczcić wspólny jubileusz między innymi poprzez zorganizowanie tego ciekawego koncertu. Muzyka prezentująca tradycje tych ziem, czerpiąca z folkloru, z fascynujących legend o Liczyrzepie, malująca piękno i majestat Karkonoszy, Gór Izerskich i Gór Łużyckich – jest znakomitym tłumaczem w rozmowie narodowych i regionalnych kultur. To wspaniale, że będzie można wysłuchać tutaj polskich i czeskich artystów, że podczas tego koncertu wystąpią połączone dziecięce chóry z Jeleniej Góry i z pobliskiego Jablonca nad Nisou oraz że odbędzie się tu światowa prapremiera koncertu fortepianowego „Karkonoskiego”. Te owoce Państwa wspólnej pracy mają wielką wartość.

 

Wszystkim odznaczonym i wyróżnionym za rozwijanie współpracy w ramach Euroregionu Nysa składam serdeczne gratulacje. Życzę Państwu kolejnych dokonań, przynoszących pomyślność Państwa lokalnym społecznościom oraz umacniających współdziałanie między Polakami, Czechami i Niemcami. 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.