przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 11 marca 2017

Życzenia z okazji Dnia Sołtysa

  |   List Prezydenta RP przeczytał minister Wojciech Kolarski. (Archiwum Biuro Prasowe MRiRW) List Prezydenta RP przeczytał minister Wojciech Kolarski. (Archiwum Biuro Prasowe MRiRW) List Prezydenta RP przeczytał minister Wojciech Kolarski. (Archiwum Biuro Prasowe MRiRW) List Prezydenta RP przeczytał minister Wojciech Kolarski. (Archiwum Biuro Prasowe MRiRW) List Prezydenta RP przeczytał minister Wojciech Kolarski. (Archiwum Biuro Prasowe MRiRW)
Szanowne Panie i Szanowni Panowie Sołtysi!
 

Od blisko ośmiu stuleci społecznościom wiejskim w Polsce przewodzą sołtysi. Reprezentują je, służą im radą, pomocą, wsparciem. Sołtys to ktoś, kto wzbudza zaufanie, cieszy się szacunkiem i autorytetem. Ktoś, kto zna swoich sąsiadów, rozumie ich punkt widzenia, ich radości i troski, problemy i aspiracje. Z prawdziwym uznaniem witam fakt, iż wśród sołtysów jest obecnie tak wiele kobiet – Pań, które codzienną pracę w swoich gospodarstwach oraz sprawowanie odpowiedzialnej funkcji społecznej łączą często z działalnością w wiejskich organizacjach i stowarzyszeniach.

 

Dzisiaj sołtysi, jako bezpośredni reprezentanci swoich wspólnot lokalnych, współtworzą odrodzony samorząd terytorialny. Warto to podkreślić, bowiem w oparciu o mandat, który uzyskali Państwo od swoich wyborców, mają Państwo szczególny tytuł i realną możliwość, aby aktywizować mieszkańców sołectw i gmin, skłaniać ich do tego, aby włączali się w decydowanie o sprawach dla nich najważniejszych. Gorąco do tego zachęcam, bo to właśnie Państwa głosy i opinie są wysłuchiwane ze szczególną uwagą. To Państwo – zaradni, cenieni gospodarze – dają osobisty przykład dbałości o te same sprawy, którymi żyją mieszkańcy Państwa miejscowości.

 

Z rozmów z sołtysami czerpię zawsze cenną wiedzę o życiu polskiej wsi. Wiem, jak wiele ważnych, pozytywnych, ogromnie potrzebnych zmian dokonało się w małych ojczyznach właśnie z inicjatywy sołtysów. Dzięki ich uporowi, energii i pomysłowości. Dlatego nie mam wątpliwości, że idea zrównoważonego rozwoju naszego kraju – to znaczy uczciwego uwzględniania potrzeb i postulatów zarówno środowisk miejskich, jak i wiejskich – cieszy się Państwa poparciem. Ci, którzy od pokoleń żywią i bronią, ci, którzy jako hodowcy, jako producenci artykułów rolnych i spożywczych wypracowują coraz większą część polskiego bogactwa, mieszkańcy wsi i małych miast – są pełnoprawnymi obywatelami. W państwie, które razem budujemy, w Polsce demokratycznej, sprawiedliwej i praworządnej, będącej wspólnym dobrem wszystkich grup społecznych i środowisk zawodowych, ich prawa i słuszne oczekiwania są i będą szanowane. Ufam, że w to wielkie dzieło odnowy Rzeczypospolitej włączą się wszyscy, którym leży na sercu nasze wspólne dobro oraz pomyślność naszych dzieci i wnuków. Wszyscy, którzy kierują się poczuciem odpowiedzialności za sprawy lokalne i równomierny rozwój całego kraju.

 

Z okazji Dnia Sołtysa życzę Państwu, aby sprawowanie tej zaszczytnej funkcji przynosiło Państwu wiele osobistej satysfakcji oraz radości z dobrych owoców Państwa działań. Życzę wytrwałości i powodzenia we wszystkich Państwa inicjatywach i przedsięwzięciach. Niech dzięki Paniom i Panom Sołtysom polskie wsie wciąż pięknieją, stają się coraz bardziej zamożne i nowoczesne. 

 
Serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam!
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.