przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 15 marca 2017

Życzenia z okazji 85. urodzin Jerzego Hoffmana

Szanowny Panie – Dostojny Jubilacie!
 

W dniu Pańskich 85. urodzin proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz życzenia dobrego zdrowia, wciąż tej samej inwencji i energii w realizacji Pana ambitnych zamierzeń artystycznych oraz wszelkiej pomyślności osobistej.

 

Ten piękny jubileusz przypomina, że jako reżyser filmowy miał Pan swój udział w kształtowaniu wrażliwości, wyobraźni oraz poczucia kulturowego zakorzenienia kilku pokoleń polskich widzów.


Od odważnych dokumentów, przełamujących socrealistyczny schematyzm i propagandowy fałsz, poprzez realizacje telewizyjne oraz cieszące się rekordową popularnością widowiska historyczne i kostiumowe, aż po pionierskie w polskim filmie fabularnym wykorzystanie techniki trójwymiarowej – tworzy Pan przede wszystkim z myślą o widzu, wychodzi Pan naprzeciw jego oczekiwaniom wobec tak sugestywnego, złożonego i efektownego medium, jakim jest kino. Gangsterzy i filantropi, Ojciec, Pan Wołodyjowski, nominowany do Oscara Potop, Ogniem i mieczem, Trędowata, Znachor czy wreszcie 1920 Bitwa Warszawska to jedynie niektóre spośród Pańskich najbardziej znanych i cenionych utworów.

 

Według powszechnej opinii na sukces wielu z nich złożyła się gra wybitnych, świetnie prowadzonych aktorów, rozmach realizacyjny, dbałość o wizualną wiarygodność i atrakcyjność przedstawianego świata, a także warstwa fabularna odnosząca się do uwielbianych przez Polaków dzieł literackich – a szerzej, do tych wątków i motywów, które poruszają w polskiej duszy najbardziej czułe struny. To nie tylko kino tworzone dla pokrzepienia serc, nie tylko znakomita warsztatowo rozrywka filmowa na najwyższym poziomie. To przede wszystkim niezapomniane chwile wzruszeń, radości i refleksyjnej zadumy, które trwają w pamięci widzów jako przeżycia zarazem poruszające i jednoczące, zasługujące na miano prawdziwego doświadczenia pokoleniowego.

 

Dziękując za wzbogacenie skarbca polskiej sztuki filmowej o tak ważne dzieła, raz jeszcze proszę o przyjęcie jubileuszowych powinszowań i serdecznych pozdrowień.

 

Z wyrazami szacunku i sympatii

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.