przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 15 marca 2017

List prezydenta na gali wręczenia nagród „Byki i Niedźwiedzie” oraz „Złote Portfele”

Organizatorzy i Uczestnicy

gali wręczenia nagród

„Byki i Niedźwiedzie” oraz „Złote Portfele”

 
 
 

Szanowni Państwo!

 

Gala wręczenia nagród „Byki i Niedźwiedzie” oraz „Złote Portfele” wpisała się już do kalendarza polskiego życia gospodarczego. To wydarzenie prestiżowe – gromadzą się tu bowiem wybitne osobistości i prężne instytucje o dużych zasługach dla rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Wymowna jest już sama długoletnia tradycja tych nagród, jak również liczne konkursowe kategorie, służące uhonorowaniu wyróżniających się spółek giełdowych i najlepszych organizatorów rynku, zarządzających funduszami i aktywami. To obrazuje, jaka jest skala polskich sukcesów w tej dziedzinie.

 

Miałem przyjemność mówić o tym podczas niedawnych obchodów jubileuszu 25-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Dzisiaj raz jeszcze chcę złożyć wyrazy uznania wszystkim twórcom tych osiągnięć. Rynek papierów wartościowych w ciągu ostatniego ćwierćwiecza rozwinął się w Polsce w sposób imponujący. Powstanie GPW to jeden z fundamentów odrodzonej gospodarki rynkowej w naszym kraju. Warszawski parkiet stał się największym rynkiem kapitałowym w naszym regionie i czwartym w całej Europie. GPW niejednokrotnie udowodniła swoją prężność, dynamizm
i odporność na trudności. Wymiernym świadectwem dokonań jest liczba notowanych tu spółek, kapitalizacja rynkowa przedsiębiorstw
czy wielkość głównych indeksów.

 

Cieszę się, że po okresie pewnej stagnacji wyniki ostatnich miesięcy wskazują, że na GPW powraca hossa. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów, w ujęciu dolarowym warszawska giełda zanotowała jeden z najwyższych wzrostów na świecie. To wiadomość, która jest pomyślna zarówno dla realizujących zyski inwestorów, jak i dla całej polskiej gospodarki. Nie można bowiem bagatelizować roli giełdy jako swoistego ekonomicznego barometru. Wszystkim nam powinno zależeć, aby procesy giełdowe wywierały pozytywny wpływ na gospodarkę. Aby rynek kapitałowy dostarczał obywatelom i firmom rzetelnych, inspirujących informacji o możliwościach lokowania środków i tworzył narzędzia monitorowania konkretnych projektów inwestycyjnych. Aby ułatwiał jak najbezpieczniejsze oszczędzanie. Aby usprawniał przepływ wartości między przedsiębiorstwami i sektorami, przyczyniając się do efektywności biznesowej. To znaczenie giełdy, jako kreatora ważnych sygnałów i impulsów dla gospodarki, ma szansę się umacniać.

 

Składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania wszystkim laureatom tegorocznych nagród „Byki i Niedźwiedzie” oraz „Złote Portfele”. Życzę Państwu kolejnych osiągnięć, które będą się przyczyniać do umacniania kondycji polskiej gospodarki i polskiej przedsiębiorczości. Proszę przyjąć najlepsze pozdrowienia.

 

Z wyrazami szacunku i sympatii,

 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.