Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 2 października 2015

List prezydenta na inauguracji roku w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Jego Magnificencja
Profesor Stanisław Tabisz
Rektor
Akademii Sztuk Pięknych
im. Jana Matejki
w Krakowie

Uczestnicy
Uroczystej Inauguracji
Roku Akademickiego 2015/2016

 

 

 

 

Magnificencjo Panie Rektorze!
Dostojny Senacie!
Szanowni Profesorowie i Nauczyciele!
Młodzieży akademicka!
Szanowni Państwo!

Dziękując za piękne życzenia, które otrzymałem od Państwa, przekazuję wyrazy szacunku i serdeczne pozdrowienia całej społeczności Akademii. Jej prestiż i niepowtarzalna atmosfera tak wiele wnoszą do studenckiego życia w Krakowie! Nie sposób przecenić Państwa artystycznego dorobku dziś i w historii Rzeczypospolitej. Wybitne dzieła Profesorów
i Absolwentów tej uczelni formują wrażliwość kolejnych pokoleń Polaków, należą do filarów naszego narodowego dziedzictwa. Zobacz także: Odznaczenia dla zasłużonych pracowników ASP im. Jana Matejki w Krakowie

Dlatego jestem przekonany, że wspólnota akademicka ma kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego kraju. Na uczelniach wyższych dorobek i doświadczenie mistrzów spotykają się z energią i talentem ludzi młodych. Dialog ten jest źródłem inspiracji i siłą istotną dla rozwoju sztuki. Nauka i kultura są bowiem wizytówką Rzeczypospolitej, a osiągnięcia uczonych i twórczość artystów to istotny wkład Polski w rozwój cywilizacji. Dlatego winny być one przedmiotem szczególnej troski władz.

Sukcesy Państwa zasługują na wysokie uznanie. Nagrody i wyróżnienia zdobywane przez studentów i absolwentów Krakowskiej Akademii na międzynarodowych konkursach wzmacniają znaczenie polskiej kultury i przyczyniają się do promocji naszego kraju. Wszystkim Państwu gratuluję osiągnięć i z serca dziękuję za to, że są Państwo wyjątkowymi ambasadorami Polski w Europie i na świecie. Serdecznie witam też studentów z zagranicy, którzy coraz liczniej współtworzą nasze akademickie środowisko. Pragnę również zapewnić, że bardzo zależy mi na tym, by polska twórczość – w czasach promujących innowacje i kreatywne rozwiązania – znalazła mecenasów zdolnych docenić jej wartość i gotowych inwestować w jej rozwój.

Drodzy Studenci!

Lata studiów decydują o Waszej przyszłości. Kształćcie się, zdobywajcie kwalifikacje do przyszłej pracy, ale studiujcie przede wszystkim dla siebie. Pamiętajcie, by szukać tego, co Was naprawdę inspiruje i zachęca do podejmowania wysiłków. Życie akademickie jest też dobrą szkołą aktywności obywatelskiej. Uczcie się działać razem, pracować zespołowo, wspólnie wytyczać i osiągać cele. Samorząd uczelniany, koła naukowe, organizacje studenckie dają po temu doskonałą okazję. Tędy prowadzi droga do wzrostu kapitału społecznego, zaufania i otwartości. Dobre doświadczenia zdobyte w latach studenckich zaprocentują w przyszłości i dla Was, i dla Polski.

Szanowni Państwo!

Z okazji uroczystej inauguracji, życzę by rok akademicki 2015/2016 przyniósł Państwu wiele satysfakcji ze wspólnej pracy. Ufam, że rozpoczynane przygotowania jubileuszu 200-lecia uczelni będą okazją zarówno do planowania inspirujących wydarzeń w roku 2018, jak i przypominania o roli, jaką Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie odegrała w dziejach Polski i w historii sztuki. Życzę też, by to wspaniałe dziedzictwo artystów niebanalnych, odważnych i niezależnych wzmacniało Państwa twórczą wrażliwość.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu