przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 2 kwietnia 2017

List prezydenta na uroczystych obchodach 77. rocznicy zbrodni katyńskiej w Sosnowcu-Zagórzu

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów
77. rocznicy zbrodni katyńskiej
oraz 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej
w parafii pw. św. Joachima
w Sosnowcu-Zagórzu
 
 
Szanowny Panie Prezydencie!
Szanowni Parlamentarzyści!
Czcigodny Księże Proboszczu!
Drodzy Członkowie Rodzin Katyńskich i NSZZ „Solidarność”!
Szanowni Państwo!
 

Bywa nieraz, że stajemy w obliczu prawd, dla których brakuje słów. Tę myśl św. Jana Pawła II umieszczono na tablicy zdobiącej elewację sosnowieckiego kościoła. Dzisiejsza uroczystość w parafii pod wezwaniem św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu przywołuje dwa znaczące
dla naszej historii i zbiorowej pamięci wydarzenia. Wydarzenia tak trudne i bolesne, że może zabraknąć słów. Potrzeba jednak o nich mówić kolejnym pokoleniom Polaków.

 

Dlatego gromadzą się Państwo, by obchodzić 77. rocznicę zbrodni katyńskiej. Wieloletnia propaganda i fałszowanie historii nie zdołały przysłonić prawdy o katyńskim ludobójstwie. (…) niewypowiedziane cierpienia znaczyły drogę polskiej Golgoty Wschodu. Najbardziej tragiczną stacją tej drogi był Katyń. (…) Rodzinom ofiar odebrano prawo do publicznej żałoby, do płakania i godnego upamiętnienia najbliższych. Tak przed siedmiu laty napisał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiejśp. Profesor Lech Kaczyński w swoim przesłaniu do przedstawicieli Rodzin Katyńskich.


Dziesiątego kwietnia 2010 roku na cmentarzu w katyńskim lesie miał pomodlić się za zamordowanych przez oprawców z NKWD polskich jeńców wojennych. Wygłosić przemówienie, zaświadczyć, że nasza Ojczyzna o nich pamięta. Był wierny przekonaniu, że nieprawość i zło wyrządzone naszym rodakom trzeba przezwyciężyć siłą dobra i prawdy.

 

Czczą Państwo dzisiaj także siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej i tragicznej śmierci tych, którzy tamtego kwietniowego dnia mieli reprezentować w Katyniu Rzeczpospolitą. Wszyscy oni służyli Polsce i w tej służbie oddali życie. I jak mówiłem przed rokiem przed Pałacem Prezydenckim, tak właśnie Polska powinna tamto dramatyczne wydarzenie wspominać. Jestem przekonany, że wspólna pamięć i troska tak wielu środowisk o godne uczczenie
naszych rodaków sprawi, że echo ich głosów nie zamilknie.

 

Dziękuję Państwu za comiesięczne msze święte w intencji Pary Prezydenckiej i wszystkich uczestników tego tragicznie przerwanego lotu, za uroczystości przywołujące pamięć o Ofiarach Golgoty Wschodu z Zagłębia Dąbrowskiego oraz Ofiarach smoleńskiej tragedii.


Łączę się z Państwem myślą i  serdecznie wszystkich pozdrawiam.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.