przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 4 kwietnia 2017

List prezydenta z okazji 85. urodzin Jerzego Gruzy

Pan Jerzy Gruza

 

 

Wielce Szanowny Panie! Szacowny Jubilacie!

 

Z okazji Pańskich 85. urodzin proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz życzenia dobrego zdrowia, satysfakcji z Pańskich wybitnych dokonań artystycznych i wszelkiej osobistej pomyślności.

 

W dniu tego pięknego jubileuszu pragnę też przekazać Panu wyrazy szacunku i uznania za znaczący wkład w rozwój polskiej kultury w dziedzinie twórczości filmowej, teatralnej i estradowej.

 

Według zgodnej opinii publiczności i krytyki na szczególne wyróżnienie zasługują Pana dzieła spod znaku XI muzy. Bijące rekordy popularności realizacje telewizyjne według Pańskiego scenariusza i w Pańskiej reżyserii – a czasem również z Pana rolami aktorskimi – to właściwie osobny rozdział historii tego medium w Polsce.

 

Współtworzą go uwielbiane przez kilka pokoleń widzów seriale "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek", które w porze emisji wyludniały ulice polskich miejscowości.To uznawane dziś za klasyki spektakle w arcytrudnej formule teatru telewizji, spośród których koniecznie wspomnieć trzeba "Króla Edypa", "Skąpca", "Mieszczanina szlachcicem" z błyskotliwą kreacją Bogumiła Kobieli, "Romea i Julię" oraz wspaniałego "Rewizora" – w którym, za Pańską sprawą, z niezwykłą jasnością zabłysły talenty Tadeusza Łomnickiego, Piotra Fronczewskiego, Anny Seniuk oraz kilkunastu innych aktorskich sław.

 

Wielką estymą publiczności cieszyły się także reżyserowane przez Pana widowiska muzyczne oraz utwory kinowe. Dramat "Noc poślubna w biały dzień", baśń muzyczna "Pierścień i róża" oraz znakomita komedia "Dzięcioł" potwierdziły wszechstronność Pańskich artystycznych zainteresowań i umiejętności.

 

To samo odnieść można do sygnowanych Pana nazwiskiem spektakli musicalowych – wszak "Skrzypka na dachu" i"Jesus Christ Superstar" na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni obejrzały tysiące widzów z całego kraju i z zagranicy.

 

W swoim książkowym zbiorze wspomnień zdradza Pan, iż pierwotnym tematem Pana rozprawy dyplomowej w łódzkiej Wyższej Szkole Filmowej była "kategoria czasu filmowego". Ciekawą uwagę poczynił na ten temat Alfred Hitchcock, według którego "film to życie, z którego wymazano plamy nudy".

 

Winszując dzisiaj szacownego jubileuszu, wraz z milionami Polaków dziękuję Panu za utwory, które – szczególnie w okresie PRL – sprawiały przez chwilę,  że czas płynął inaczej. Dawały wytchnienie, pobudzały i do szczerego śmiechu, i do zadumy nad naszą ludzką kondycją.

 

Raz jeszcze proszę o przyjęcie najlepszych urodzinowych życzeń i serdecznych pozdrowień.

 

Z wyrazami szacunku i sympatii  

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 
Andrzej Duda

 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.