przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 6 kwietnia 2017

Życzenia prezydenta dla Ryszarda Karczykowskiego z okazji 75. urodzin

Pan

Profesor Ryszard Karczykowski

 
  
Maestro, Szanowny Panie Profesorze!
 
Z okazji jubileuszu Pańskich 75. urodzin przesyłam najlepsze życzenia oraz słowa uznania dla Pana wybitnych dokonań w działalności artystycznej, pedagogicznej i reżyserskiej. Proszę przyjąć wyrazy wdzięczności za przeszło pół wieku pracy, która wzbogaca polską kulturę i rozsławia nasz kraj w świecie.
 

Wielokrotnie podkreślał Pan, że artysta powinien nieustannie się rozwijać, rozważnie podejmując coraz trudniejsze wyzwania. Słowa te bardzo dobrze odzwierciedlają także Pańską drogę twórczą.

 

W szerokim repertuarze, obejmującym dzieła operowe i operetkowe, oratoria, muzykę sakralną i pieśni, ukazał Pan pełnię swojego wszechstronnego talentu oraz znakomite umiejętności interpretacyjne. Trwałym tego świadectwem pozostają Pańskie liczne nagrania, z towarzyszeniem czołowych orkiestr i dyrygentów, wydawane przez najbardziej prestiżowe wytwórnie fonograficzne.

 

Bardzo wysoko ceniona jest także Pana praca z młodymi adeptami sztuki wokalnej. Dzieląc się swoją olbrzymią wiedzą i doświadczeniem z wychowankami, studentami uczelni muzycznych i uczestnikami kursów mistrzowskich, należącymi do kilku już pokoleń, jest Pan dla nich nie tylko autorytetem, ale także prawdziwym przyjacielem.

 

Znawcy i słuchacze zwracają uwagę na wyjątkową szlachetność i niepowtarzalną barwę Pańskiego głosu. Pana występy sceniczne doskonale oddają charakter i emocje kreowanych postaci. Każdą z ról rozwija Pan w oryginalny, a przy tym wysoce przemyślany sposób, zachwycając kunsztem i talentem aktorskim.

 

Jako Prezydent Rzeczypospolitej chciałbym szczególnie podziękować Panu za zasługi dla popularyzacji dzieł naszych wielkich kompozytorów, takich jak Stanisław Moniuszko i Karol Szymanowski.

 

Dzięki Pańskim mistrzowskim wykonaniom muzyka polska rozbrzmiewa w najważniejszych salach koncertowych świata. W ten sposób dokonania naszej kultury zyskują wartość uniwersalną, stając się wspólnym dobrem całej międzynarodowej społeczności melomanów.

 

Raz jeszcze winszując jubileuszu i gratulując sukcesów artystycznych i pedagogicznych, życzę Panu satysfakcji ze wspaniałych dokonań, dobrego zdrowia i wielu następnych osiągnięć.

 
 

Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.