przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 26 kwietnia 2017

Życzenia prezydenta dla Jana Pietrzaka z okazji 80. urodzin

  |   "Wielce Szanowny Jubilacie, dokonania Pańskie oraz skupionych wokół Pana znakomitych autorów, aktorów i wokalistów stanowią niezwykle ważny i obszerny rozdział w historii polskiej sztuki estradowej". "Wielce Szanowny Jubilacie, dokonania Pańskie oraz skupionych wokół Pana znakomitych autorów, aktorów i wokalistów stanowią niezwykle ważny i obszerny rozdział w historii polskiej sztuki estradowej". "Wielce Szanowny Jubilacie, dokonania Pańskie oraz skupionych wokół Pana znakomitych autorów, aktorów i wokalistów stanowią niezwykle ważny i obszerny rozdział w historii polskiej sztuki estradowej".

Pan

Jan Pietrzak
 
  
Wielce Szanowny Panie – Dostojny Jubilacie!
 

Z okazji 80. rocznicy Pańskich urodzin proszę przyjąć serdeczne życzenia dobrego zdrowia i wszelkiej osobistej pomyślności, nieustającej weny twórczej oraz tej wyjątkowej satysfakcji, która jest udziałem twórców szczególnie cenionych i szanowanych, cieszących się oddaną, wielopokoleniową publicznością.

 

Blisko 60 lat Pańskiej owocnej pracy artystycznej uznać można za ilustrację prawdy, którą Seneka Młodszy ujął w słowa: Nie sądźcie, że radość polega na uśmiechu; radość to rzecz bardzo poważna. Szczególnie za czasów „ustroju słusznie minionego” Pańskie niezliczone monologi satyryczne, popularne piosenki, utwory poetyckie, celne komentarze realiów społeczno-politycznych,błyskotliwe metafory i powiedzenia, Pana mistrzowska i sama w sobie ogromnie zabawna gra z PRL-owską cenzurą – wszystko to pozwalało doświadczyć wyzwalającej mocy śmiechu.

 

Jako współtwórca i jedna z najjaśniejszych gwiazd Kabaretu Hybrydy oraz osławionego Kabaretu Pod Egidą od początku dostarczał Pan jedynej w swoim rodzaju, szlachetnej rozrywki, jaką jest inteligentny, dowcipny dialog z publicznością. W pamięci widzów na zawsze pozostaną również chwile lirycznych wzruszeń i refleksyjnej zadumy nad polskim losem oraz nad codziennymi wyzwaniami, które stają przed nami jako ludźmi.

 

Na osobną wzmiankę zasługuje w tym kontekście pieśń „Żeby Polska była Polską”. W latach 80. stała się ona spontanicznym hymnem Solidarności oraz ważną częścią doświadczenia pokoleniowego, które połączyło wówczas miliony naszych rodaków w kraju i za granicą. Jako jej autor i wykonawca sprawił Pan, że wzruszenia i nadzieje Polaków z tamtego czasu przeniknęły także do serc wielu mieszkańców wolnej Europy oraz obu Ameryk.

 

Za to, oraz za wszelkie dobro, jakie zrodziło się z Pańskiej twórczości – a także dzięki Pana inspirującej postawie osobistej i artystycznej niezależności – pragnę dzisiaj, w dniu tego pięknego jubileuszu, gorąco Panu podziękować.

 

Wielce Szanowny Jubilacie, dokonania Pańskie oraz skupionych wokół Pana znakomitych autorów, aktorów i wokalistów stanowią niezwykle ważny i obszerny rozdział w historii polskiej sztuki estradowej. Jest to rozdział wciąż otwarty – i ufam, że pozostanie takim jeszcze bardzo długo. Raz jeszcze proszę przyjąć serdeczne urodzinowe powinszowania.

 
Z wyrazami szacunku 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.