przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 3 października 2015

List prezydenta z okazji odsłonięcia pomnika Danuty Siedzikówny „Inki” w Warszawie

Organizatorzy i Uczestnicy uroczystości

odsłonięcia pomnika Danuty Siedzikówny „Inki”

w Warszawie

 
 

Ekscelencjo Księże Biskupie!

Czcigodni Kapłani!
Szanowni Państwo!
Drodzy Uczniowie!
 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na uroczystość odsłonięcia pomnika Danuty Siedzikówny „Inki”. Ogromnie się cieszę, że ta dzielna sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej zostaje dzisiaj godnie upamiętniona w stolicy Rzeczypospolitej. Uważam, że nasz naród ma obowiązek czcić niezłomnych bohaterów powstania antykomunistycznego. Są oni też wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia Polaków.

 

Danuty Siedzikówny dotyczy to w sposób szczególny. Kiedy wstępowała do Armii Krajowej, miała przecież zaledwie piętnaście lat – tyle samo, co niektórzy tutejsi gimnazjaliści. Ta Wasza rówieśniczka doświadczyła nieszczęść, które trudno nam sobie dzisiaj wyobrazić: utraciła oboje rodziców, była dwukrotnie aresztowana przez UB, przeszła ciężkie śledztwo. Pełniła ogromnie trudną służbę, niosąc pomoc medyczną żołnierzom majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Ale w jej sercu miłość Ojczyzny nigdy nie przerodziła się w nienawiść do wroga. Na polu walki opatrywała zarówno swoich towarzyszy, jak też rannych przeciwników – zgodnie z zasadą miłości bliźniego.

 

W grypsie z więzienia „Inka” napisała po prostu: „zachowałam się, jak trzeba”. Świadkowie jej służby i cierpienia nie mieli jednak wątpliwości, że wykazała się heroiczną odwagą, męstwem i wytrwałością. Do końca pozostała sobą: skromną dziewczyną, która chciała tylko być wierną sobie i Ojczyźnie. I za to winniśmy jej naszą cześć i pamięć. Zobacz także: Minister Łopiński na uroczystości odsłonięcia pomnika "Inki"

 

Dziękuję całej społeczności Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. ks. Piotra Skargi przy parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika i wszystkim, dzięki którym powstał ten pomnik. Niechaj przyczyni się on do umocnienia naszej narodowej dumy i tożsamości. Niech przypomina warszawiakom, miejscowym parafianom, nauczycielom, uczniom
i ich rodzicom o najlepszych polskich tradycjach patriotycznych i wolnościowych. Niech zachęca, byśmy, tak jak „Inka”, zawsze byli wierni najwyższym wartościom naszej wspólnoty.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 
 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.