przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 8 maja 2017

List prezydenta do uczestników uroczystości pogrzebowych śp. Stefana Sutkowskiego

  |   „Odszedł wybitny artysta i muzykolog, człowiek wielkiego talentu i niespożytej energii” – napisał Andrzej Duda w liście odczytanym na pogrzebie śp. Stefana Sutkowskiego. (fot. Jarosław Budzyński) List odczytał Doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz. (fot. Jarosław Budzyński)

 Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

 śp. Stefana Sutkowskiego

 w Warszawie

 
 
Szanowni Państwo!
 

Z żalem żegnamy dzisiaj śp. Stefana Sutkowskiego. Odszedł wybitny artysta i muzykolog, człowiek wielkiego talentu i niespożytej energii. Znawca europejskiej tradycji muzycznej, autentycznie zafascynowany jej bogactwem, który potrafił doskonale dzielić się swoją wiedzą i którego entuzjazm udzielał się słuchaczom.

Jako twórca Musicae Antiquae Collegium Varsoviense położył wielkie zasługi dla odrodzenia i popularyzacji muzyki dawnej wykonywanej na oryginalnych instrumentach z epoki.  Był założycielem i przez ponad pół wieku dyrektorem Warszawskiej Opery Kameralnej, której poświęcił swoje serce, siły i umiejętności.

 

Dzięki jego pracy artystycznej i organizacyjnej melomani w Polsce i za granicą mogli podziwiać wspaniałe wielowiekowe dziedzictwo kultury muzycznej Europy – od liturgicznych misteriów średniowiecza, przez nowożytną operę barokową i klasyczną, po arcydzieła XIX stulecia – w pierwszorzędnych wykonaniach, wiernych duchowi czasu, a zarazem przemawiających do nas, współczesnych.

 

W 1991 roku zainicjował Festiwal Mozartowski – wyjątkową prezentację wszystkich dzieł scenicznych kompozytora, która na stałe weszła do kalendarza muzycznego Warszawy i Polski.

Śp. Stefan Sutkowski dbał o to, by stale wzbogacać repertuar kierowanej przez siebie sceny, nie ustawał w poszukiwaniach wciąż nowych źródeł inspiracji. Obficie czerpał z dorobku
epoki staropolskiej, sięgał po pantomimę i przedstawienia marionetkowe, po muzykę oratoryjną i cerkiewną. Łącząc i przeplatając rozmaite gatunki, style i kierunki, rozwijał przed publicznością niezmiernie szeroki i piękny wachlarz dokonań, zawsze jednak najwyższej próby artystycznej.

 

Pozostanie w pamięci melomanów i widzów jako twórca żyjący sprawami sztuki, dzięki któremu stawały się one bardzo bliskie także słuchaczom. I za to wszystko chcemy  Mu dzisiaj wyrazić z serca płynącą wdzięczność.

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia.

 

Łącząc się w żalu i modlitwie,

 

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.