przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 26 maja 2017

List prezydenta do uczestników gali wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystości wręczenia
Nagrody c
na Zamku Królewskim w Warszawie
 
Szanowni Laureaci!
Szanowni Członkowie Wysokiej Kapituły!
Szanowny Panie Prezesie!
Panie i Panowie!
 

Bywały chwile, gdy przetrwanie Polski i polskości stało pod znakiem zapytania. Zawsze jednak znajdowali się wśród nas ci, którzy chcieli i potrafili owe kryzysy zażegnać. Nierzadko kosztem wielkich poświęceń, aż po ofiarę życia. Co było najważniejszym źródłem ich żarliwej miłości Ojczyzny? Jak wychowywać młodych, aby stawali się zaangażowanymi, dojrzałymi patriotami? Odpowiedzi na te pytania wydają się niezmienne już od wieków. Podstawą jest tu przekaz rzetelnej wiedzy o polskiej historii. Historii wielkiej, bogatej, inspirującej. Budzącej dumę z dokonań naszych narodowych bohaterów.

 

Sądzę, że właśnie w tej perspektywie należy postrzegać zasługi osób, organizacji i instytucji zabiegających o prawdę historyczną, o popularyzację najnowszej historii Polski. Doroczna gala wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” jest szczególnie uroczystą okazją do uhonorowania tych zasług.

 

W tym roku wydarzenie to ma wymiar wyjątkowy. Decyzję Wysokiej Kapituły o przyznaniu tego prestiżowego wyróżnienia pośmiertnie Prezydentowi Profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu przyjąłem z największym uznaniem i radością. Przecież dziedzictwo Lecha Kaczyńskiego to, między innymi, idea odpowiedzialności państwa za badanie, ochronę i popularyzację naszej narodowej historii. To prawda historyczna pojmowana jako jeden z celów bieżącej polityki władz Rzeczypospolitej.

 

To także budowa stołecznego Muzeum Powstania Warszawskiego. Odznaczenia państwowe dla zapomnianych bohaterów zmagań z komunistycznym zniewoleniem. Przywracanie pamięci o Polakach ratujących Żydów z rąk niemieckich okupantów. To niezliczone wypowiedzi, dokumenty i gesty symboliczne, które ogromnie przyczyniły się do obecnego renesansu postaw patriotycznych oraz do wzrostu zainteresowania historią Polski.

 

Cieszę się również, że ów cenny laur otrzymuje Pan Janusz Wasylkowski – propagator historii Lwowa, założyciel Instytutu Lwowskiego, wydawca „Rocznika Lwowskiego” – a także działające we Wrocławiu Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów. Dzieje Kresów, pamięć o patriotyzmie i dorobku cywilizacyjnym ich mieszkańców jest nieusuwalną częścią naszej narodowej pamięci historycznej.

 

Z satysfakcją przyjąłem wiadomość o przyznaniu Nagrody Ojcu Profesorowi Herkulanowi Antoniemu Wróblowi, duszpasterzowi Polaków w Argentynie, oraz Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Zarówno ci czcigodni kombatanci, jak i Ojciec Wróbel – a także inni, często pozostający w cieniu dobrzy pasterze środowisk polskich na obczyźnie – przez lata pełnili szczególnie ważną służbę wobec swoich rodaków. To oni wzniecali i podtrzymywali płomień polskości w sercach tych, dla których Polska z biegiem lat stawała się coraz odleglejsza. To oni najgodniej reprezentowali nasz kraj, naszą kulturę i historię. Gorąco za tę służbę dziękuję!

 

Wszystkim laureatom składam najserdeczniejsze gratulacje. Wyrazy uznania i szacunku przekazuję również tegorocznym kandydatom do tego wyjątkowego lauru. Dziękuję członkom Wysokiej Kapituły, władzom IPN oraz wszystkim osobom, staraniem których również obecna, szesnasta edycja Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” stała się ważnym wydarzeniem w wymiarze kulturalnym i patriotycznym. Serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

 
 
 
Z wyrazami szacunku
 
Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.