przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 3 czerwca 2017

List prezydenta na uroczystościach pogrzebowych śp. Tadeusza Jedynaka

 Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

                                                                                  śp. Tadeusza Jedynaka

                                                                                  w Żorach

 
 
Szanowni Państwo!
 

Z głębokim żalem żegnamy dzisiaj śp. Tadeusza Jedynaka. Odszedł człowiek szlachetny i prawy. Zasłużony działacz „Solidarności”, jej współtwórca i przywódca w regionie śląsko-dąbrowskim, dzielny bojownik o wolność Ojczyzny i nieprzejednany obrońca godności ludzi pracy.

 

Należał do wybitnych przedstawicieli pokolenia, dla którego najważniejszym, formacyjnym doświadczeniem był Sierpień 1980 roku. Pokolenia, które wtedy głośno powiedziało „nie” wyzyskowi, upokorzeniu i zakłamaniu, w jakich reżim komunistyczny kazał żyć Polakom. Ten wielki społeczny gniew, powszechna niezgoda na dalsze znoszenie pogardy i arogancji władzy, silne pragnienie wolności i przebudzenie się nadziei na jej odzyskanie na zawsze
już zmieniły życie tamtej generacji.

 

Śp. Tadeusz Jedynak znalazł się wśród przywódców strajku w Kopalni Węgla Kamiennego „Manifest Lipcowy” i był sygnatariuszem porozumień jastrzębskich. Internowany w stanie wojennym, później przez rok więziony, wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany, karany i inwigilowany, nigdy nie przerwał działalności związkowej i niepodległościowej. Trwał niezachwianie w przekonaniu, że nieludzki system musi upaść. Jego wiara przez
całą dekadę podtrzymywała ducha oporu w wielu innych: przyjaciołach, znajomych, współpracownikach – aż do historycznego przełomu 1989 roku.

 

Zawsze szczerym sercem kochał Śląsk i Polskę. Pragnął, by w naszym kraju panowała sprawiedliwość, szacunek dla każdego człowieka, równość wszystkich wobec prawa i prosta codzienna międzyludzka solidarność. W suwerennej i demokratycznej Rzeczypospolitej nadal służył tym ideałom jako poseł na Sejm I i II kadencji, a także angażując się w działalność ruchu paraolimpijskiego oraz na rzecz Polaków na Wschodzie. Śp. Tadeusz Jedynak pozostanie w naszej pamięci jako człowiek niezmiennych zasad i wartości społecznych i patriotycznych.

 
Składam wyrazy głębokiego współczucia bliskim i przyjaciołom Zmarłego.
 
Cześć Jego pamięci!
 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.