przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 9 czerwca 2017

List prezydenta do uczestników gali wręczenia Nagród im. Benedykta Polaka

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości wręczenia

Nagród im. Benedykta Polaka

w archikolegiacie w Tumie pod Łęczycą

 
Wysoka Kapituło!
Czcigodni Laureaci!

Panie i Panowie Profesorowie!

Dostojni Goście, Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych do archikolegiaty łęczyckiej na uroczystość wręczenia Nagród im. Benedykta Polaka. Zgromadzili się Państwo dzisiaj w miejscu,
skąd – jak się przypuszcza – przed 772 laty patron tego lauru wyruszał w podróż z poselstwem do wielkiego chana Mongołów. Wyruszał w istocie w nieznane – poza granice nie tylko Polski i Europy, ale w ogóle świata bliskiego ludziom Zachodu. W naszych czasach, kiedy często całą Ziemię nazywa się globalną wioską, wyprawy dosłownie przypominające tamtą należą już do niezwykłych rzadkości.

 

Taką podróż w nieznane – poza granice ludzkiej wiedzy, a nawet wyobrażeń – podejmują jednak ludzie nauki. Droga jednych prowadzi w niezmierzone przestrzenie kosmosu, ku odległym galaktykom. Inni kierują się w głąb przeszłości, której świadectwa odczytują w dawnych dokumentach, a ślady materialne sprzed stu- i tysiącleci odnajdują pod ziemią.

 

Jedni i drudzy pokonują bariery czasu i przestrzeni, by dotrzeć do ukrytych dotąd przed ludźmi tajemnic.

 

Takimi podróżnikami i odkrywcami są obaj dzisiejsi laureaci, Panowie Profesorowie: Jerzy Gąssowski i Owen Gingerich. Choć zajmują się różnymi dziedzinami wiedzy – archeologią i mediewistyką oraz astronomią i historią nauki – a nawet pochodzą z krajów, które oddziela ocean, to na szlakach swoich długoletnich poszukiwań spotkali się dzięki temu, który sam także wyprawiał się poza granice ludzkiej wiedzy: Mikołajowi Kopernikowi.

 

Pan Profesor Gingerich należy do najwybitniejszych znawców jego myśli i położył olbrzymie zasługi dla pełnego zrozumienia przez nas, współczesnych, dorobku wielkiego astronoma z Fromborka. Pan Profesor Gąssowski natomiast po 462 latach odnalazł w tamtejszej katedrze doczesne szczątki Kopernika. Wymieniam tu tylko te spośród licznych dokonań i zasług obu laureatów, bo chcę podkreślić, że tam, gdzie nie docierają zwykli śmiertelnicy, lecz jedynie najbardziej przenikliwi i najdzielniejsi podróżnicy i odkrywcy,
trwa – poza granicami epok i światów – Republika Uczonych. Niech więc będzie mi wolno dwóm jej wybitnym przedstawicielom, Panom Profesorom, złożyć dzisiaj słowa najwyższego uznania i serdeczne gratulacje.

 

Gratuluję także uhonorowanym wyróżnieniami specjalnymi: Pani Małgorzacie Wojtaczce i Panu Tomaszowi Mazurowi, którzy z odwagą pokonują granice geograficzne i kulturowe. Dziękuję za to, że dają Państwo piękne dowody możliwości i wrażliwości człowieka, i życzę wielu kolejnych fascynujących wypraw.

 

Chcę wreszcie pogratulować inicjatorom nagrody: Towarzystwu Naukowemu Warszawskiemu, władzom miasta Łęczycy i powiatu łęczyckiego oraz polskiemu oddziałowi The Explorers Club. Dziękuję za podjęcie ciekawego i wartościowego przedsięwzięcia.

 

Z serca życzę Państwu, aby Nagrody im. Benedykta Polaka z roku na rok stawały się coraz ważniejszymi, prestiżowymi laurami, a nade wszystko aby były zachętą i ośmielały nowych podróżników i odkrywców do podejmowania własnych wypraw w nieznane.

 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.