przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 9 czerwca 2017

List gratulacyjny Prezydenta RP do profesora Jerzego Gąssowskiego

 

Pan
Profesor Jerzy Gąssowski

 


Wielce Szanowny Panie Profesorze, Czcigodny Laureacie!

 

Serdecznie gratuluję Panu Profesorowi otrzymania Nagrody im. Benedykta Polaka.  Z tej okazji chcę wyrazić najwyższe uznanie dla Pańskich wybitnych dokonań naukowych.
Proszę przyjąć słowa wdzięczności za bezcenny wkład, który swoimi pracami badawczymi wniósł Pan do skarbnicy wiedzy ludzkiej.

 

Chciałbym dzisiaj podziękować Panu Profesorowi za to, że dzięki Pańskim długoletnim owocnym wysiłkom pomnożył Pan wiedzę o dziejach naszego narodu i Ojczyzny,
a także innych krajów i kultur w Europie i Ameryce Północnej. Dzięki prowadzonym przez Pana Profesora wykopaliskom w Sandomierzu, Podebłociu i innych miejscach to,
co wydawałoby się odległe w czasie, wydobyte z powrotem na powierzchnię, niejako na nowo stało się własnością nas, współczesnych, oraz ważnym elementem opowieści o historii naszej polskiej wspólnoty.

 

W sposób szczególny chcę podziękować Panu Profesorowi za zwieńczone sukcesem poszukiwania miejsca pochówku Mikołaja Kopernika. Jestem przekonany, że dzięki odkryciu
i ocaleniu szczątków naszego wielkiego astronoma uniwersalne przesłanie, płynące z jego wiekopomnego "De revolutionibus orbium coelestium", nadal dociera do nas, współczesnych, i przemawia z mocą do naszych serc i umysłów.

 

Pańskie osiągnięcie pozwoliło lepiej niż dotąd poznać postać naszego znakomitego i słynnego rodaka, jak również wypełnić chrześcijańską powinność, zapewniając mu ponowny uroczysty pochówek w katedrze fromborskiej.

 

Raz jeszcze winszując otrzymanej nagrody, z serca życzę Panu Profesorowi słusznej dumy i satysfakcji z dokonań oraz pełni sił ducha i ciała do dalszego prowadzenia Pańskiej pracy naukowej.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.