przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 9 czerwca 2017

List prezydenta Andrzeja Dudy do profesora Owena Gingericha [POL/ENG]

Pan

Profesor Owen Gingerich
  
Wielce Szanowny Panie Profesorze, Czcigodny Laureacie!
 

Serdecznie gratuluję Panu Profesorowi otrzymania Nagrody im. Benedykta Polaka. Z tej okazji chcę wyrazić najwyższe uznanie dla Pańskich wybitnych dokonań naukowych.
Proszę przyjąć słowa wdzięczności za bezcenny wkład, który swoimi pracami badawczymi wniósł Pan do skarbnicy wiedzy ludzkiej.


ENGLISH VERSION >>>

 

Chciałbym dzisiaj również podziękować Panu Profesorowi za długoletnią owocną współpracę z polskimi uczonymi. Ogromnie się cieszę, że przyjaźń łącząca nasze narody znajduje wyraz także na polu nauki. Wspólne wysiłki astronomów amerykańskich i polskich stanowią godną kontynuację wiekopomnego dzieła Mikołaja Kopernika i przynoszą pożytek całej ludzkości.

 

Jestem przekonany, że dzięki temu uniwersalne przesłanie płynące z "De revolutionibus orbium coelestium", którego badaniu poświęcił Pan jedną ze swoich najważniejszych prac, nadal dociera do nas, współczesnych, i przemawia z mocą do naszych serc i umysłów.

 

Jednocześnie dziękuję Panu Profesorowi za znane i cenione także w Polsce publikacje, w których łączy Pan naukowe spojrzenie na wszechświat z religijnym. Uważam, że takie podejście do zagadnień wiedzy i wiary jest szczególnie istotne i potrzebne w naszych czasach.

 

Ogrom dostępnych obecnie informacji często trudno jest objąć spojrzeniem i scalić w spójny obraz rzeczywistości, a co dopiero pogodzić z wizją kosmosu znaną nam z tradycji chrześcijańskiej. Dziękuję za to, że stając wobec tych wyzwań, mamy w Panu – jako znawcy historii nauki – dobrego, mądrego przewodnika.

 

Raz jeszcze winszując otrzymanej nagrody, z serca życzę Panu Profesorowi słusznej dumy i satysfakcji z dokonań oraz pełni sił ducha i ciała do dalszego prowadzenia Pańskiej pracy naukowej i popularyzatorskiej.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.