przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 17 czerwca 2017

Depesza kondolencyjna w związku ze śmiercią b. kanclerza Helmuta Kohla

Szanowny Panie Prezydencie,

 

z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Helmuta Kohla Kanclerza Republiki Federalnej Niemiec w latach 1982–1998, niemieckiego męża stanu, przyjaciela Polski, wybitnego polityka o szczególnych zasługach dla zjednoczenia Niemiec i wspólnej Europy. Swoje marzenie o pokoju i współpracy narodów naszego kontynentu, jako żarliwy katolik budował na fundamencie wartości chrześcijańskich. Wraz z Jego odejściem zamyka się epoka.

 

My, Polacy zawsze będziemy pamiętali zasługi Kanclerza Helmuta Kohla, który otworzył nowy rozdział w stosunkach polsko-niemieckich. Historycznym symbolem tamtych dążeń na zawsze pozostanie gest pojednania, jakim był braterski uścisk Kanclerza Republiki Federalnej Niemiec i Premiera Rzeczypospolitej Polskiej na znak pokoju podczas Mszy Świętej w Krzyżowej 12 listopada 1989 roku. Jego wielką zasługą jest także podpisany w 1991 roku Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy stanowiący fundament relacji między Polską i Niemcami. Kanclerz Kohl zawsze dbał o to, by stosunki polsko-niemieckie opierały się na wzajemnym zrozumieniu i szacunku, co w wymiarze doświadczeń historycznych, nadaje im także dziś strategiczne znacznie dla przyszłości Europy. Popierał rozszerzenie Unii Europejskiej o Polskę i kraje Europy Środkowej i Wschodniej, jako niezbędny krok dla dokończenia budowy europejskiej jedności. 

 

Za zasługi dla Polski został odznaczony najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej - Orderem Orła Białego. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci, jako wybitna postać, świadek i współtwórca współczesnej historii Europy.

 

Panie Prezydencie, w imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, składam wyrazy głębokiego współczucia dla rodziny i przyjaciół Kanclerza, a w tych chwilach smutku i żałoby łączymy się z Narodem Niemieckim.

 
 
Z wyrazami najwyższego szacunku
 
Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.