Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 20 czerwca 2017

"Niepodległa Rzeczypospolita oddaje hołd swoim obrońcom"

Uczestnicy

uroczystości pogrzebowych

śp. Andrzeja Kiszki ps. Dąb

Szanowni Państwo,

 

z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana Majora Andrzeja Kiszki. Żegnamy dziś polskiego patriotę, człowieka wielkiej odwagi, Żołnierza Niezłomnego, obrońcę wolności i honoru Rzeczypospolitej.

 

Nie złożył broni w 1945 roku. Podobnie jak inni członkowie antykomunistycznego podziemia postanowił kontynuować opór zbrojny i działalność konspiracyjną przeciw reżimowi komunistycznemu. Gotów był poświęcić zdrowie i życie, by Rzeczpospolita na powrót odzyskała suwerenność. Przez kilkanaście lat musiał ukrywać się w lasach, mylić tropy, zmieniać miejsca kryjówek.

 

Władza komunistyczna inwigilowała i szykanowała członków Jego rodziny. Nazywała Go zdrajcą, przestępcą. Jakby przestępstwem była obrona Ojczyzny,
ofiarna działalność na rzecz jej niepodległości.

 

Zapada w pamięć zdjęcie z aresztowania Andrzeja Kiszki w grudniu 1961 roku. Stoi ze związanymi z tyłu rękoma, patrzy przed siebie, dopiero co wyciągnięty z bunkra. To było coś więcej niż polowanie systemu na pojedynczego człowieka – to była obława na wolność Rzeczypospolitej.

 

Wiedza o świadectwie i niezłomniej postawie Andrzeja Kiszki i dziesiątkach tysięcy żołnierzy drugiej konspiracji nie zginęła. Po kryjomu przekazywana z pokolenia na pokolenie w polskich domach, przetrwała w opowieściach rodzinnych. Ale dopiero dzisiaj, po latach komunistycznego zakłamania, niepodległa Rzeczypospolita oddaje hołd swoim bohaterskim obrońcom.

 

Andrzej Kiszka, najstarszy z Żołnierzy Niezłomnych, pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako człowiek, w którego sercu dobro Ojczyzny i Polaków zajmowały najważniejsze miejsce.

 
Cześć Jego pamięci!
 

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia.


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu