Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 23 czerwca 2017

"Szczeciński przemysł stoczniowy odtwarza swój potencjał"

Uczestnicy i Organizatorzy uroczystości

położenia stępki pod budowę promu ro-pax

dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

w Szczecinie
 

Szanowny Panie Marszałku!

Szanowny Panie Ministrze!

Szanowni Posłowie!
Szanowni Panowie Prezesi!
Panie i Panowie!
 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na dzisiejszej uroczystości, odbywającej się na pochylni Wulkan na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego.

 

Wiadomość o tym wydarzeniu przyjąłem z prawdziwą satysfakcją. Położenie stępki pod budowę promu samochodowo-pasażerskiego typu ro-pax to początek przedsięwzięcia o istotnym znaczeniu gospodarczym, ale także symbolicznym. To świadectwo, że nasze dążenia do odbudowy silnego sektora morskiego przekształcają się w rzeczywistość.

 

Polska stocznia rozpoczyna budowę dużej, nowoczesnej jednostki dla polskiego armatora. Szczeciński Park Przemysłowy to ważne miejsce na gospodarczej mapie naszego kraju.

 

Istniejąca tu infrastruktura przemysłu stoczniowego wykorzystywana jest do coraz donioślejszych przedsięwzięć. Jestem pełen uznania dla inwestycyjnych planów, służących renowacji pochylni Wulkan, dzięki czemu znów będą mogły tu być wodowane duże statki. To znak, że szczeciński przemysł stoczniowy odtwarza swój potencjał i gotów jest podejmować coraz ambitniejsze wyzwania.

 

Obecna uroczystość jest również historyczną chwilą dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, której niedawno gratulowałem jubileuszu czterdziestolecia działalności. Długo trzeba było czekać, aby nasz rodzimy armator promowy znów mógł pozyskać budowaną dla niego od podstaw jednostkę – ale dziś proces ten właśnie się rozpoczyna.

 

Mam nadzieję, że ta nowoczesna konstrukcja, która tutaj powstanie, będzie zarówno chlubą stoczni i PŻB, jak i piękną wizytówką Polski coraz nowocześniejszej, stawiającej sobie coraz ambitniejsze cele.

 

Składam wyrazy uznania inicjatorom i współtwórcom tego przedsięwzięcia. Cieszę się z niego wraz z Państwem, wraz z wszystkimi, którzy pragną mocnej pozycji Polski nad Bałtykiem i dokładają starań, aby pełniej otworzyć przed Polską morskie perspektywy. Proszę przyjąć życzenia udanej inwestycji oraz wszelkiej pomyślności.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

Poleć znajomemu