Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 2 lipca 2017

List prezydenta Andrzeja Dudy do dziennikarzy sportowych

"Dziennikarz sportowy to zawód wyjątkowy. Ta misja wymaga rozległej wiedzy i błyskotliwego talentu. Także – mocnej osobowości. Mówi się, że dziennikarzem sportowym trzeba się po prostu urodzić" - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście z okazji ich święta.

 

2 lipca, już po raz 23., na świecie obchodzony jest Dzień Dziennikarza Sportowego.

 

Zobacz także: "Dziękuję za rozbudzanie w Polakach zainteresowania sportem" "Tak jak sport wzbogaca nasze życie, tak dziennikarze sportowi sprawiają, że staje się on dla nas także niezapomnianym przeżyciem" – nadmienił w liście gratulacyjnym prezydent Duda.

 

Zaznaczył, że to dziennikarzom "zawdzięczmy wielkie emocje, które są udziałem ludzi kochających sport". Prezydent podkreślił również dorobek polskich dziennikarzy sportowych, wspomniał m.in. Wojciecha Trojanowskiego, Mariana Strzeleckiego, Bohdana Tomaszewskiego, Bogdana Tuszyńskiego, Juliusza Steckiego, Jana Ciszewskiego, Tomasza Hopfera, Romana Hurkowskiego czy Pawła Zarzecznego.

 

Choć tradycja Dnia Dziennikarza Sportowego jest stosunkowo krótka, to historia sięga lat 20. ubiegłego stulecia. Właśnie 2 lipca 1924 roku pół tysiąca dziennikarzy akredytowanych przy igrzyskach olimpijskich w Paryżu powołało, istniejące do dziś, Międzynarodowe Stowarzyszenie Prasy Sportowej (AIPS). Był to szczególny moment, który zjednoczył środowisko dziennikarzy zajmujących się sportem, rywalizacją oraz krzewieniem kultury fizycznej na całym świecie.

 

2 lipca oficjalnie stał się Dniem Dziennikarza Sportowego w roku 1994 podczas kongresu AIPS w Manchesterze, który w ten sposób postanowił upamiętnić powstanie organizacji. Obecnie AIPS zrzesza w 161 krajach ponad 35-tysięczną rzeszę dziennikarzy i jest jedyną organizacją tego typu, uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl).

 

Centralne obchody tego święta odbędą się staraniem Klubu Dziennikarzy Sportowych 4 lipca w Centrum Olimpijskim w Warszawie przy okazji spotkania upamiętniającego zmarłego 1 stycznia tego roku redaktora dr Bogdana Tuszyńskiego, a zorganizowanego przez Fundację "Centrum Edukacji Olimpijskiej" i Muzeum Sportu i Turystyki. (PAP)

Poleć znajomemu