Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 4 lipca 2017

List gratulacyjny Prezydenta RP do Prezydenta USA z okazji Dnia Niepodległości PL/ENG

Jego Ekscelencja

Pan Donald J. Trump

Prezydent

Stanów Zjednoczonych Ameryki

Waszyngton, D.C.

 

 

 

Szanowny Panie Prezydencie,

 

z okazji święta państwowego Stanów Zjednoczonych Ameryki – Dnia Niepodległości – w imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, składam na Pańskie ręce najserdeczniejsze życzenia i gratulacje.

             

Rzeczpospolitą Polską i Stany Zjednoczone Ameryki łączą tradycyjne więzi przyjaźni, oparte na wspólnie podzielanych wartościach, partnerstwo strategiczne oraz poszanowanie wzajemnych interesów. Ważnym punktem odniesienia w naszych relacjach jest Polonia amerykańska. Cieszy mnie fakt, że podczas kampanii prezydenckiej znalazł Pan czas na spotkanie z tą bliską memu sercu społecznością.

 

ENGLISH VERSION>>

 

Dodatkowym, niewątpliwym, wzmocnieniem naszych bliskich relacji jest braterstwo broni naszych żołnierzy, wykute w Iraku, Afganistanie i innych punktach zapalnych współczesnego świata. W pamięci zbiorowej Polaków zapisał się czyn 24-letniego sierżanta sztabowego Michaela H. Ollisa, który w sierpniu 2013 r. podczas ataku talibów na bazę w Ghazni w Afganistanie, oddał życie osłaniając własnym ciałem podporucznika Karola Cierpicę. Za uratowanie polskiego oficera został odznaczony pośmiertnie przez polskie władze Gwiazdą Afganistanu oraz Złotym Medalem Wojska Polskiego.

           

W sposób szczególny doceniam amerykański wkład w gwarancje bezpieczeństwa dla europejskich sojuszników, znajdujących się na wschodniej flance NATO, poprzez rozmieszczenie żołnierzy amerykańskich w regionie, w tym w Polsce. Z satysfakcją odnotowuję implementację decyzji podjętych w ubiegłym roku podczas szczytu NATO w Warszawie, jak również ich potwierdzenie podczas niedawnego spotkania szefów państw i rządów państw członkowskich NATO w Brukseli.

 

Niezwykle istotny, dla mnie jako Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, dla moich Rodaków, ale też dla państw regionu Europy Środkowej skupionych wokół Inicjatywy Trójmorza, jest fakt, że przyjął Pan zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce oraz do udziału w  organizowanym 6 lipca w Warszawie Szczycie Inicjatywy. Liczę na owocne rozmowy dwustronne i wielostronne, podkreślające nasze zaangażowanie na rzecz dalszego wzmacniania więzi transatlantyckiej. Jestem głęboko przekonany, że spotkanie przywódców państw tej części Europy, zorientowanych na zacieśnienie współpracy gospodarczej, inwestycyjnej, biznesowej i infrastrukturalnej będzie sukcesem, również ze względu na obecność na nim Pana Prezydenta.

           

Proszę jeszcze raz przyjąć, Panie Prezydencie, najlepsze życzenia powodzenia w dalszym pełnieniu przez Pana tej szlachetnej i odpowiedzialnej misji, jaką bez wątpienia jest urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Życzę Panu, Pana Rodzinie, współpracownikom oraz całemu Narodowi Amerykańskiemu wszelkiej pomyślności.

 

Z wyrazami najwyższego szacunku i sympatii

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu