Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 17 lipca 2017

List Prezydenta RP na uroczystości wyprowadzenia szczątków ofiar zbrodni komunistycznych

Uczestnicy uroczystości wyprowadzenia

                                                                       szczątków ofiar zbrodni komunistycznych

                                                                       odnalezionych w kwaterze „Ł” i „Ł II”

                                                                       Cmentarza Wojskowego na Powązkach

                                                                       na Cmentarz Północny w Warszawie

 

 

Szanowni Państwo!

 

Nadszedł moment historyczny: dzisiaj kończą się tragiczne dzieje powązkowskiej „Łączki”, które trwały ponad 70 lat. Oto ostatnie szczątki ofiar terroru komunistycznego, pochowane tutaj pod osłoną nocy w bezimiennych dołach śmierci, zostają wyprowadzone z kwater „Ł” i „Ł II” Cmentarza Wojskowego.

 

W przeddzień zakończenia ostatniego etapu prac ekshumacyjnych Pan Profesor Krzysztof Szwagrzyk stwierdził: „Teraz możemy wreszcie powiedzieć, że w ziemi na Łączce […] nie ma szczątków ludzkich. […] Wierzę, że odnaleźliśmy wszystkich więźniów pogrzebanych tutaj w latach 40. i 50.” Podzielam tę wiarę, Panie Profesorze, i chcę w imieniu państwa i narodu polskiego z serca podziękować za wspaniałą służbę – Panu, całemu Pańskiemu zespołowi, pracownikom Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej oraz wszystkim współpracownikom i wolontariuszom, którzy brali udział w pracach na „Łączce”. To dzięki Państwa wiedzy, badaniom, umiejętnościom, ogromnemu wysiłkowi niepodległa Ojczyzna odnalazła i Państwa rękami dosłownie wydobyła na powierzchnię tych, których obcy reżim, narzucony po wojnie Polakom, zamordował i skazał na zapomnienie. To dzięki Państwu możliwa stała się ich identyfikacja i pochówek z należnymi honorami pod własnymi nazwiskami. To Państwo doprowadzili do końca historię „Łączki” jako pola śmierci. I za to wyrażam Państwu dzisiaj głęboką wdzięczność i uznanie.

 

Blisko dwa lata temu, podczas uroczystego pogrzebu ofiar ekshumowanych w kwaterze „Ł”, wyraziłem ufność, że prace „zostaną dokończone, a wszyscy odnalezieni – zidentyfikowani i godnie pochowani”. Ogromnie się cieszę, że te słowa właśnie się wypełniają. Zarazem mam świadomość, jak wiele zadań jeszcze przed nami. Szczątki, które dziś opuszczają „Łączkę”, trzeba dokładnie zbadać i ustalić tożsamość zmarłych. Wielkiego wysiłku wymagają również dalsze poszukiwania w innych miejscach kaźni oraz zbiorowego grzebania zamordowanych – i w stolicy, i wielu innych miastach w całym kraju.

 

Bardzo wielu niezłomnych żołnierzy drugiej konspiracji nadal czeka na to, byśmy ich odnaleźli. Jestem przekonany, że na nas spoczywa obowiązek patriotyczny, chrześcijański i ludzki, by dołożyć wszelkich starań dla dopełnienia tej ostatniej powinności wobec naszych narodowych bohaterów. I jako Prezydent Rzeczypospolitej chcę dzisiaj Państwa zapewnić o moim poparciu dla tego dzieła.

 

Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym za wolną Polskę!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu