Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 16 lipca 2017

List do uczestników i organizatorów Centralnych Obchodów 37. rocznicy „Lubelskiego Lipca 80”

Uczestnicy i Organizatorzy
Centralnych Obchodów
37. rocznicy „Lubelskiego Lipca 80”
w Lublinie


Szanowni Państwo!

 

Lubelski Lipiec był początkiem końca komunizmu w naszym kraju. To tutaj, na fali strajków, które wybuchły w tym regionie przed 37 laty, kształtowało się poczucie społecznej wspólnoty i solidarności o potężnej, sprawczej mocy. To właśnie na Lubelszczyźnie po raz pierwszy okazało się, jak kiełkuje ziarno duchowej inspiracji, zasiane w sercach Polaków przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Lubelski Lipiec stanowił preludium Polskiego Sierpnia – i już na zawsze pozostanie tak zapisany na kartach polskiej historii. Razem z Państwem pochylam głowę przed bohaterami tamtych wydarzeń. W imieniu Rzeczypospolitej pragnę wyrazić wdzięczność mieszkańcom Lubelszczyzny za utorowanie drogi do wolnej Polski. Nigdy dosyć za to podziękowań.

 

Uroczyście dziś odsłaniany Pomnik-Parowóz jest pięknym symbolem zasług lubelskich kolejarzy. Strajk w Lokomotywowni w Lublinie miał ogromne znaczenie nie tylko jako protest przeciwko łamaniu praw pracowniczych, nie tylko jako twardy środek nacisku wobec komunistycznej władzy, ale także jako zaczyn przełomowych zmian, które już wkrótce stały się istotą Polskiego Sierpnia. Kolejarzom udało się wywalczyć powołanie reprezentacji zawodowej, pochodzącej z wolnych, oddolnych wyborów. Znaczącą rolę odegrał również strajk w Państwowych Zakładach Lotniczych w Świdniku, który zainicjował wydarzenia Lubelskiego Lipca. W licznych protestach wzięło udział około 40 tysięcy pracowników z wielu przedsiębiorstw regionu. Ten głos sprzeciwu Lubelszczyzny wybrzmiał echem na całą Polskę, a także na Europę i świat – sygnalizując, że dojrzewa w naszej Ojczyźnie wielki społeczny zryw, że odnawia się oblicze tej ziemi.

 

Składam wyrazy uznania wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o tym doniosłym wątku polskiej historii. Dziedzictwo Lubelskiego Lipca to nieodłączny składnik Państwa tożsamości oraz wielki powód do dumy. Wiem, że Polska zawsze może liczyć na Lubelszczyznę, na stworzone tutaj przez dawne i obecne pokolenia pokłady wiary, patriotyzmu i obywatelskiej energii. Budowana dzisiaj Rzeczpospolita – niepodległa, a zarazem sprawiedliwa, pozwalająca urzeczywistniać Polakom życiowe aspiracje – jest dokończeniem rozpoczętego przed 37 laty społecznego zrywu, jest odpowiedzią na marzenia i żądania, jakie niósł w sobie Polski Sierpień. Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników dzisiejszej uroczystości.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu