przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 22 lipca 2017

List Prezydenta RP do uczestników Marszu Pamięci 22 lipca

Organizatorzy i Uczestnicy
Marszu Pamięci 22 lipca
w 75. rocznicę Akcji Reinhardt

 

 

Szanowni Państwo!

 

Profesor Ludwik Hirszfeld, światowej sławy lekarz i naukowiec, w czasie wojny uwięziony wraz z żoną i córką w warszawskim getcie tak o tym pisał w „Historii jednego życia”: (…) teraz przyszedł ktoś obcy i powiedział, że nie mamy prawa stąpać po tej ziemi, i wygnał nas z domu naszego. To poruszające wyznanie tylko w części przybliża ogrom niewyobrażalnej tragedii narodu żydowskiego. Przywołuję je, by oddać hołd ofiarom Holokaustu, a także przypomnieć o największym obowiązku człowieka: obronie ludzkiej godności, niezgodzie na krzywdę i zło.

 

Marsz Pamięci 22 lipca upamiętnia potworną zbrodnię, której niemieccy naziści dopuścili się na żydowskich obywatelach Rzeczypospolitej. Siedemdziesiąt pięć lat temu w okupowanej Warszawie wielką akcją wysiedleńczą rozpoczęła się brutalna likwidacja getta. Był to kolejny przejaw hitlerowskiej polityki terroru i zniszczenia. Wraz z wybuchem II wojny światowej Niemcy przenieśli swoją machinę śmierci na okupowane ziemie Polski. W ciągu dwóch miesięcy z samego jedynie getta w Warszawie wywieziono i wymordowano ponad ćwierć miliona ludzi tylko dlatego, że byli Żydami. Była to realizacja zagłady narodu żydowskiego w ramach Akcji Reinhardt. Największego w dziejach ludobójstwa, zaplanowanego i przeprowadzonego przez władze III Rzeszy.

 

Dzisiejsza uroczystość oddaje cześć ofiarom, przywraca godność ludziom, których losy miały być zapomniane. Dowodem triumfu pamięci nad zapomnieniem jest głośne wypowiedzenie słów – tutaj, przed siedzibą Żydowskiego Instytutu Żydowskiego im. Emanuela Ringelbluma – że nie istnieje prawdziwa historia Warszawy bez historii warszawskich Żydów. To jest właśnie nasze zwycięstwo nad złem i pogardą. Dlatego jako Prezydent Rzeczypospolitej doceniam dokonania tych wszystkich, którzy od lat pracują nad przywracaniem żydowskiej historii i tradycji, ukazują udział żydowskiej społeczności w rozwoju Polski. Szczególnie serdecznie pragnę dziś podziękować pracownikom Żydowskiego Instytutu Historycznego, który od siedemdziesięciu lat, kontynuując dzieło swojego Patrona, dokumentuje i upowszechnia wiedzę na temat dziedzictwa tysiącletniej obecności Żydów na ziemiach polskich.

 

Doroczny marsz ulicami Warszawy stanowi potępienie zbrodni i upamiętnienie ofiar, ale wierzę, że jest także ostrzeżeniem, które przemawia do wrażliwości młodego pokolenia. To głębokie przekonanie wypływa z refleksji nad tragiczną historią II wojny światowej i dramatem narodu żydowskiego skazanego przez Niemców na zagładę. Łączę się z Państwem w zadumie nad losem ofiar likwidacji warszawskiego getta. Wszystkim uczestnikom Marszu Pamięci przekazuję wyrazy głębokiego szacunku.

 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.