Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 22 lipca 2017

List Prezydenta RP do uczestników Marszu Pamięci 22 lipca

Organizatorzy i Uczestnicy
Marszu Pamięci 22 lipca
w 75. rocznicę Akcji Reinhardt

 

 

Szanowni Państwo!

 

Profesor Ludwik Hirszfeld, światowej sławy lekarz i naukowiec, w czasie wojny uwięziony wraz z żoną i córką w warszawskim getcie tak o tym pisał w „Historii jednego życia”: (…) teraz przyszedł ktoś obcy i powiedział, że nie mamy prawa stąpać po tej ziemi, i wygnał nas z domu naszego. To poruszające wyznanie tylko w części przybliża ogrom niewyobrażalnej tragedii narodu żydowskiego. Przywołuję je, by oddać hołd ofiarom Holokaustu, a także przypomnieć o największym obowiązku człowieka: obronie ludzkiej godności, niezgodzie na krzywdę i zło.

 

Marsz Pamięci 22 lipca upamiętnia potworną zbrodnię, której niemieccy naziści dopuścili się na żydowskich obywatelach Rzeczypospolitej. Siedemdziesiąt pięć lat temu w okupowanej Warszawie wielką akcją wysiedleńczą rozpoczęła się brutalna likwidacja getta. Był to kolejny przejaw hitlerowskiej polityki terroru i zniszczenia. Wraz z wybuchem II wojny światowej Niemcy przenieśli swoją machinę śmierci na okupowane ziemie Polski. W ciągu dwóch miesięcy z samego jedynie getta w Warszawie wywieziono i wymordowano ponad ćwierć miliona ludzi tylko dlatego, że byli Żydami. Była to realizacja zagłady narodu żydowskiego w ramach Akcji Reinhardt. Największego w dziejach ludobójstwa, zaplanowanego i przeprowadzonego przez władze III Rzeszy.

 

Dzisiejsza uroczystość oddaje cześć ofiarom, przywraca godność ludziom, których losy miały być zapomniane. Dowodem triumfu pamięci nad zapomnieniem jest głośne wypowiedzenie słów – tutaj, przed siedzibą Żydowskiego Instytutu Żydowskiego im. Emanuela Ringelbluma – że nie istnieje prawdziwa historia Warszawy bez historii warszawskich Żydów. To jest właśnie nasze zwycięstwo nad złem i pogardą. Dlatego jako Prezydent Rzeczypospolitej doceniam dokonania tych wszystkich, którzy od lat pracują nad przywracaniem żydowskiej historii i tradycji, ukazują udział żydowskiej społeczności w rozwoju Polski. Szczególnie serdecznie pragnę dziś podziękować pracownikom Żydowskiego Instytutu Historycznego, który od siedemdziesięciu lat, kontynuując dzieło swojego Patrona, dokumentuje i upowszechnia wiedzę na temat dziedzictwa tysiącletniej obecności Żydów na ziemiach polskich.

 

Doroczny marsz ulicami Warszawy stanowi potępienie zbrodni i upamiętnienie ofiar, ale wierzę, że jest także ostrzeżeniem, które przemawia do wrażliwości młodego pokolenia. To głębokie przekonanie wypływa z refleksji nad tragiczną historią II wojny światowej i dramatem narodu żydowskiego skazanego przez Niemców na zagładę. Łączę się z Państwem w zadumie nad losem ofiar likwidacji warszawskiego getta. Wszystkim uczestnikom Marszu Pamięci przekazuję wyrazy głębokiego szacunku.

 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu